АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


През периода януари - март 2025 г. износът на стоки от България за ЕС намалява с 1.3% спрямо същия период на 2024 г. и е на стойност 12 749.0 млн. лева. Основни търговски партньори на България са Германия, Румъния, Италия, Гърция и Франция, които формират 63.2% от износа за държавите - членки на ЕС.


През 2040 г. над 90 на сто от тока в ЕС ще се произвежда от незамърсяващи и предимно възобновяеми енергийни източници, показва оценката на ЕК. Необходими са повече усилия за развитие на хранилища за отработено ядрено гориво, се допълва в текста.


Безвъзмездната помощ може да достигне до 1 млн. евро на проект, като финансирането е 100%, включително 85% от ЕС и 15% национално съфинансиране за българските партньори или собствено съфинансиране за сръбските партньори.


Глобалната търговска война на президента на САЩ Доналд Тръмп и колебанията в търговските отношения между Китай и САЩ през последните два месеца създадоха значителни трудности за китайските износители и техните бизнес партньори от целия Тихоокеански регион и забавиха световния растеж.


Министерство на финансите на САЩ обяви в свой доклад, че няма големи търговски партньори, които да манипулират валутата си през 2024 г., но включи Ирландия и Швейцария в списък за наблюдение, като впоследствие швейцарската централна банка категорично отрече тези твърдения.


Проучването, изготвено от екип на Зеления център, БФБ, както и консултантите проф. д. ик. н. Виржиния Желязкова, проф. д-р Даниела Бобева, доц. д-р Марина Стефанова и др., обхваща 214 български дружества, включително банки, държавни предприятия, публични дружества и енергийни компании.


1,8 млн. души или около 30% от населението на България, попадат в групата на енергийно бедни домакинства, които нямат достъп до основни енергийни услуги за адекватно отопление, охлаждане, осветление и осигуряване на енергия за домакинските уреди.


В Славков Туск потвърди, че държавната компания Агенция за индустриално развитие (ARP) и нейните партньори ще инвестират в инфраструктурата на логистичния център, с което „на практика ще се удвои неговият капацитет за прехвърляне на стоки“.


Пролетната прогноза се основава на определени предположения относно митата. Заложеният модел предполага, че митата на САЩ върху вноса на стоки от ЕС и на практика всички други търговски партньори ще останат на нивото от 10 на сто, прилагано към 9 април, с изключение на по-високи мита върху стоманата, алуминия и автомобилите (25 на сто), а определени продукти ще бъдат освободени от тарифи (фармацевтични и микропроцесори).


Въпреки това изявлението на Огор представлява значителна промяна в енергийната политика на Дания, за която ключови са възобновяемите енергийни източници, свързани с производството на вятърна и слънчева енергия, посочва Ройтерс.