АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


В средата на тази седмица България излезе за втори път през настоящата година на международните капиталови пазари, като пласира в два транша облигации, деноминирани в евро на обща стойност 3,2 млрд. евро.


Сдружението за модерна търговия изразява надежда становището да бъде възприето и законопроектът да бъде изцяло преосмислен, на основата на детайлна оценка на въздействието и оценка на съответствието му с европейското и българското право.


По думите на Радев, който ще стане част от Управителния съвет на Европейската централна банка от 1 януари догодина, ЕЦБ трябва да следи политическите събития по-внимателно, отколкото е било необходимо в миналото, тъй като политиката все по-често се превръща в източник на несигурност, нестабилност и системен риск.


Ако търговците не се съобразят с тези изисквания, ги грозят имуществени глоби, които ще се изчисляват като процент от оборота им за предходната финансова година. Това предвижда Законопроект за изменение и допълнение на Закона за въвеждане на еврото в Република България, внесен от Министерски съвет.


В рамките седем дни правителството ще предложи промени в Закона за въвеждане на еврото, които предвиждат - допълнителни мерки срещу необосновано покачване на цените, завишаване на санкциите и увеличаване на контролните правомощия на Комисията за защита на потребителите.


Той позволява въвеждане на сума в лева, която автоматично се превалутира в евро по официалния курс. Потребителите имат възможност и за обратната опция – при въвеждане на сума в евро, стойността се преизчислява в левове.


Последните решения за приемането на България в еврозоната от 1 януари догодина ще бъдат гласувани днес от Европейския парламент в Страсбург и Съвета на ЕС в Брюксел след над 20-годишен процес на приближаване на страната ни към валутния съюз.


Той възлиза на 64,23 милиарда леи (еврото се разменя за 5,07 леи), съобщава телевизия Диджи 24, позовавайки се на данни на Министерството на финансите. Телевизията отбелязва, че спрямо същия период на миналата година бюджетният дефицит е по-малък като процент, но е по-висок като сума.


Европейският съвет одобри предложението на Европейската комисия България да приеме еврото от 1 януари 2026 г. , написа министър-председателят Росен Желязков в официалния си профил в платформата "Екс" (Х).


Докато България е напът да приеме еврото, какви са очакванията и страховете на гражданите на страната? Какви поуки могат да се извлекат от останалите членки на еврозоната – или дори от тези, които избират да не се присъединяват?