EUR 1.9558
USD 1.8323
CHF 2.0113
GBP 2.2729
CNY 2.5284
you tube
mobile version

Евростат: 22% риск от бедност в България

АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]

Въведете Вашият e-mail адрес, за да получавате най-важните новини на EconomyNews за деня на своята електронна поща.
E-mail
 

Евростат: 22% риск от бедност в България

mail09:58 | 13.03.2013прегледи 707 коментарикоментари 0


На бедност поради ниски доходи е изложено средно 17% от населението на Евросъюза, констатира анализ на Евростат за показателите за риска от бедност или социално изключване сред страните на ЕС-27, цитиран от БТА. Равнището на риск от бедност се е увеличило с 0,5 процентни пункта за ЕС като цяло през 2011 г. в сравнение с 2010 г., отчита европейската статистика.
Сред страните с най-висок риск от бедност са България и Румъния - 22%, Испания - 21,8%, Гърция - 21,4%, Литва - 20%, Латвия - 19% и др. Най-нисък риск от бедност е отчетен в Чехия - 9,8%, Холандия - 11%, Австрия - 12,6%, Дания и Словакия - 13%.

Друг аспект от анализа констатира, че близо 9% от населението на ЕС живее в материални лишения. Този аспект отчита делът на хората, чийто живот е засегнат от липсата на ресурси и те не могат да си позволят половината от следните условия за нормален живот: не могат да си платят сметките за комунални услуги или взета ипотека и кредит; не могат да си позволят почивка от една седмица далече от дома; не могат да се хранят всеки втори ден с месо, пиле или риба; не могат да си позволят неочаквани финансови разходи; не могат да си позволят кола, телевизор или телефон; не могат да се отопляват адекватно. По този показател най-малко са засегнати хората в Люксембург и Швеция /1,2%/, Холандия /2,5%/ и Дания /2,6%/. В дъното по материални лишения са хората в България - над 40%, Латвия - над 30%, Румъния и Унгария - над 20%, и др.
Близо 37% от хората в ЕС не биха могли да си позволят неочаквани финансови разходи, като този показател измерва способността на едно домакинство да покрие непредвидени харчове в размер на 1/12 от сумата получавана за прага на бедност. Тези непредвидени разходи се изразяват финансово от 106 евро в Румъния - до 1 627 евро в Люксембург. Най-малко хора съобщават за подобни затруднения при неочаквани харчове в Норвегия, Дания, Люксембург, Ирландия, Австрия, Холандия и Швеция - около 25 на сто. В България и Литва - около 60% от хората не могат да си позволят непредвидени разходи. В дъното са гражданите на Латвия и Унгария - 80% от тях са неподготвени за неочаквани финансови разходи. Анализът констатира още, че прагът на бедността варира значително между държавите-членки на Евросъюза, като стойностите му са паднали през последните години вследствие на икономическата криза. /Снимка: Архив
 


 
 
 
Коментирай
 
Име:

E-mail:

Текст:

Код за
сигурност:

Напишете символите в полето:




 
БЮЛЕТИН НА EconomyNews.bg