АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


Най-новото проучване за потребителските настроения в най-голямата европейска икономика за юни показва нарастваща тенденция към спестяване, което оказва натиск върху доверието и пречи потребителските нагласи да продължат възстановяването си, посочват GfK и Нюрнбергския институт за пазарни решения.


На 4 юни 2025 г. Европейската централна банка публикува конвергентен доклад за готовността на България да приеме еврото. Оценката е положителна и е отбелязана готовността на България да влезе в еврозоната. С това, става и ясна датата на въвеждане на еврото – 01 януари 2026 г.


През 2024 г. българите бяха с една от най-слабите възможности за потребление на стоки и услуги в рамките на целия ЕС, като т.нар. "фактическо индивидуално потребление" (AIC) за България беше с 26% под средното за Съюза (или 74% от средноевропейското ниво), докато в Люксембург беше с 41% над средноевропейското (или 141% от осредненото ниво), показват последните данни на официалната европейска статистика Евростат, оповестени в сряда.


Общо 82.95% от административните структури в България са адаптирали информационните си системи за работа с еврото. Това показват данните на уeб-базирана платформа за проследяване и отчитане на напредъка на държавните структури за въвеждането на единната европейска валута https://evro.egov.bg/.


Проучването изчислява, че въвеждането на дигиталната европейска валута ще струва на финансовите институции между 18 милиарда евро (20,5 милиарда долара) и 30 милиарда евро.


Проектът, чиято обща стойност надхвърля 250 млн. евро, е част от мащабната европейска инициатива за подобряване на инфраструктурната свързаност на Западните Балкани чрез Инвестиционната рамка за Западните Балкани (WBIF). Участъкът от 13,8 км ще включва 11 моста и 6 тунела, като поради сложния терен вече получи прозвището „във въздуха и в мрака“.


Министерският съвет прие решение, с което се създава Механизъм за координация на наблюдението и контрола във връзка с въвеждането на еврото в Република България като допълнителна гаранция за плавното преминаване към единната европейска валута. Това съобщиха от кабинета след проведеното днес правителствено заседание.


С насоките се цели безпроблемното превалутиране на счетоводната информация на предприятията от левове в евро от деня на въвеждане на еврото в страната, така че процесът по присъединяване на страна ни към единната европейска валута да бъде извършен по прозрачен и плавен начин.


Към края на септември 2024 г. са санирани 1970 сгради или 98% от сградите, за които има сключени договори, показва одит на изпълнението на Сметната палата на Националната програма за енергийна ефективност на многофамилните жилищни сгради в България. Въведените в експлоатация обновени сгради са 1958 с над 131 700 жилища.


Европейският парламент твърдо се противопоставя на предложението на ЕК за единен фонд, който би могъл да застраши бъдещето на Общата селскостопанска политика (ОСП). Вместо това ЕП призовава за засилен селскостопански бюджет, съобщи най-голямата европейска земеделска организация - "Копа-Коджека" (Copa-Cogeca).