EUR 1.9558
USD 1.8323
CHF 2.0113
GBP 2.2729
CNY 2.5284
you tube
mobile version

Европа търси слънчева енергия от Африка

АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]

Въведете Вашият e-mail адрес, за да получавате най-важните новини на EconomyNews за деня на своята електронна поща.
E-mail
 

Европа търси слънчева енергия от Африка

mail09:20 | 06.12.2010прегледи 749 коментарикоментари 0


Представете си обширни пространства в Сахара, покрити с блестящи параболични огледала, улавящи слънчевата топлина, която система от парни турбини ще превърне в електричество, отбелязва ДПА.
Обширна мрежа от високотехнологични кабели след това ще транспортира енергията на далечни разстояния до Европа, която ще получава цялото си електричество от слънцето и други възобновяеми източници и няма да има нужда от ядрени централи и замърсяваща околната среда топлоцентрали.
Доскоро такава гледка щеше да изглежда като научна фантастика. Но сега вече са задвижени проекти, които да я превърнат в реалност.
Политическата рамка за такива проекти е Съюзът за средиземноморски слънчев план, обединяващ 43 държави, обясни генералният секретар на испанската асоциация на компаниите за слънчева енергия Protermosolar Луис Креспо.
Страните членки на ЕС са част от този съюз.
Средиземноморският слънчев план от 2008 година цели да превърне средиземноморските страни в производители на електроенергия от слънцето за европейските страни от региона.
Европейският съюз вече прие директива, която определя рамката за енергийните проекти със страни извън ЕС.
Същевременно бяха предприети и няколко частни инициативи за внос на слънчева енергия от Африка за Европа.
Най-голямата е Desertec, обявен за най-амбициозния проект за слънчева енергия, който започна в Германия. Той обединява европейски и северноафрикански страни, включително гиганти като Deutsche Bank, Siemens , E.ON, RWE или испанската Abengoa.
Земята получава толкова слънчева енергия на ден, колкото човечеството харчи на година, сочат изчисленията на специалистите.
Смята се, че инсталациите за слънчева енергия, които покриват по-малко от един процент от пустините в Северна Африка и Близкия Изток, ще произвеждат достатъчно електричество, за да покрият нуждите на целия регион, както и на Европа.
Испания - един от световните лидери в зелената енергия - получава около 35 процента от електрическата си енергия от възобновяеми източници, посочи Креспо.
Слънчевата електроенергия покрива по-малко от 3 процента от енергийните нужди на Испания, но се разраства бързо. В страната работят вече 14 слънчеви електроцентрали.
Що се отнася до Африка, там има малки местни слънчеви инсталации навсякъде из континента, по думите на Креспо.
Африка обаче има само три слънчеви централи, които отчасти работят с газ, отбеляза Креспо. Те са в Мароко, Алжир и Египет.
Дезертек цели да доставя 15 процента от европейското електричество до 2050 година от слънчеви и вятърни съоръжения в Африка и Близкия Изток. Официалната цел на ЕС е да получава 20 процента от енергията си от възобновяеми източници до 2020 година.
Проекти като Дезертек ще изискват не само изграждането на огромни мрежи от електроцентрали и енергопреносни мрежи, но ще трябва да се хармонизира законодателството и стандартите между страните.
Най-голямата пречка обаче може да са парите. Разходите по Дезертек се оценяват на 400 милиарда евро (520 милиарда долара).


 


 
 
 
Коментирай
 
Име:

E-mail:

Текст:

Код за
сигурност:

Напишете символите в полето:




 
БЮЛЕТИН НА EconomyNews.bg