EUR 1.9558
USD 1.8323
CHF 2.0113
GBP 2.2729
CNY 2.5284
you tube
mobile version

Доходите ни не са „изкуствено занижени”

АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]

Въведете Вашият e-mail адрес, за да получавате най-важните новини на EconomyNews за деня на своята електронна поща.
E-mail
 

Доходите ни не са „изкуствено занижени”

mail16:40 | 24.02.2012прегледи 1459 коментарикоментари 4


Петър Ганев, ИПИ
През последните седмици из родните печатни медии тихомълком се прокрадва следната теза – българите получават два пъти по-малко, отколкото заслужават. Първи този извод прави Валери Найденов на страниците на в-к „24 часа” (виж „Президентът леко обърка числата”), където твърди, че производителността на българина е 44% от средното за Европа, а доходите му са едва 20% от средноевропейските. Авторът прави следният извод – „...дават ни два пъти по-малко, отколкото ни се полага според европейската практика”. Това наблюдение прави и Светослав Терзиев на страниците на в-к „Сега” (виж „Как забогатяхме толкова, че ни завидя ЕС”), като там намираме следното – „...българите получават... два пъти по-малко от полагащото им се. Това означава, че доходите им са изкуствено занижени и за да се нормализират, би трябвало да се увеличат двойно”. Както вече се досещате, причината да пишем тази статия е, че всичко казано по-горе а тотално сбъркано.
Всички цитирани данни идват от Евростат и са верни, тоест могат лесно да бъдат намерени на сайта на европейската статистика. Проблемът по всичко личи е в неразбирането на самите данни и съпоставянето на несъпоставими неща. Ключовият индикатор тук е БВП на човек от населението по паритет на покупателна способност – с други думи, тук се взимат под внимание различията в цените. Този индикатор наистина показва, че страната ни се намира на 44% от средноевропейското равнище за 2010 г. Тези данни могат да се видят както в Евростат (виж тук), така и в националната статистика (виж тук). Всички други цитирани данни и европейски сравнения, било то за доходите (виж тук) или за заплатите (виж тук), са в номинално изражение, тоест те не взимат под внимание ценовите разлики. С други думи, сравнението между едното и другото е технически и логически неправилно.
Нещо повече, статистиката ни позволява да докажем безспорно тази теза, като използваме данни за БВП на човек от населението в евро (виж НСИ – тук и Евростат – тук), без да отчитаме покупателната способност, тоест различията в цените. Както вече се досещате, това сравнение показва, че България е точно на 20% от средно европейските нива за 2010 г. Ето че „двойната” разлика в съотношението производителност/доходи се дължи изцяло на ценовите разлики. С други думи, европейската статистика показва, че доходите ни не са „изкуствено занижени”.

Източник: НСИ

Предвид това, че в по-горе цитираните статии често се споменава думата производителност, нека да погледнем какво показва статистиката за нея и как се представя България спрямо останалата част от ЕС. За целта ще разгледаме БВП на човек от населението по паритет на покупателна способност и производителност на труда (било то на работещ или на отработен час), също отчитайки равнището на цените (виж тук). Който и от двата показателя на производителността да вземем, данните са сравними – при БВП на човек от населението вече споменахме, че се намираме на 44% от средноевропейското равнище, докато при производителността на труда (и на работещ, и на отработен час) сме на 42%, тоест отново данните не показват някакви нелогични разминавания.
Всичко това говори не просто за една техническа грешка, но по принцип за налагането на схващането, че редовият българин бива системно мачкан от капитализма и експлоатиран от работодателя си. Подобен беше и аргументът, че намалените осигуровки в годините преди кризата са „оставили едни милиарди в бизнеса”, без това да има някакъв положителен ефект при работниците. Това твърдение също е категорично отхвърлено от данните на НСИ за БВП по метода на доходите (виж тук) – в периода 2005-2009 г. брутната добавена стойност скача с над 20 млрд. лв., като тази сума общо взето се дели поравно между наетите и бизнеса. Казано по-просто, по-ниските данъци и осигуровки са оставили повече пари както в бизнеса, така и в работещите. Отново имаме често повтаряща се теза, която силно заклеймява „експлоатиращия” капитализъм, но всъщност няма нищо общо с реалността.
Разбира се, всичко това не означава, че в страната няма необяснимо богати хора, които по някакъв начин са натрупали богатство на нечии друг гръб – образно казано „за сметка на българския народ”. Големият въпрос обаче е, дали това се е случило заради наличието на пазарни правила или заради тяхното отсъствие?


 


Тагове: доходи, нива
 
Коментари
 
TT - 28-02-2012 г. 15:43:14

Ако доходите като абсолютна стойност не са занижени, значи разходите са завишени - това показва стандарта ни на живот. Говоря като себестойност на труда, определена на пазарен принцип, а не по преценка на работодателя. И как точно се определя БВП за конкретната страна. Струва ми се, че тук до голяма степен се спекулира. Едва ли в Гърция, например работят и създават двойно по-голям БВП на човек от населението. А и не само в Гърция.Всичко е организация и ефективност на работния процес, а не само ефективност на труда. Но това е въпрос на мениджиране, дори на държавно ниво.

Христо - 29-02-2012 г. 08:58:10

Не пишете глупости - една мъжко подстригване в БГ средно е около 5 лв, а в Европа около 50 лв - излиза, че европейския фризьор е по-производителен 10 пъти, само защото взема 10 пъти повече за една и съща услуга. БВП се мери не в натура, а в пари.

TT - 29-02-2012 г. 15:24:48

И още нещо-защо определящото за цената на труда да е непрекъснато "производителността на труда"? Трудът нали също е стока и тя има своята себестойност - разходи за живот , възпроизводство, образование ит.н. Като се начисили и печалба върху стоката, се получава реалната и цена. А когато се обвързва цената на тази стока с производителността се прави груба манипулация. Излиза, че нашата държава насила ни прави съдружници в една губеща "фирма" (ако образно така представим държавата)поради лошо управление и ни казва: Съжалявам, ама малко работиш- пак сме на загуба. А нали основният принцип е "За равен труд - равно заплащане" Ако полагам равен труд с германеца, защо да не очаквам равно заплащане.Или обратно - ако той работи колкото мен, защо не получава колкото мен? Споделям мнението, че за да излезем от този омагьосан кръг на бедност в България, постепенно трябва да започне изравняване на доходите с ЕС и първата стъпка за това е въвеждане на почасово заплащане. Това трябва да стане, въпреки рискът от инфлация. Спо

lkd59 - 28-02-2012 г. 14:35:24

Всичко това говори не просто за една техническа грешка, но по принцип за налагането на схващането, че редовият българин бива системно мачкан от капитализма и експлоатиран от работодателя си. Какво налагане - то това си е чистата истина.

 
 
 
Коментирай
 
Име:

E-mail:

Текст:

Код за
сигурност:

Напишете символите в полето:




 
БЮЛЕТИН НА EconomyNews.bg

Трейлър на руския игрален "ВЫЗОВ", заснет в Космоса

13:39 | 03-09-23 | 4165