АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


Вносът се е увеличил с 20 на сто, достигайки 48,1 милиарда евро, главно поради по-високите цени на какаото, кафето, плодовете и ядките.


През първите четири месеца на тази година износът на кафе от Виетнам достигна стойност от 3,8 млрд. долара, което с повече от 51% превишава показателите през аналогичния период на изминалата година. Някои партиди от специални сортове се продават на цена от 45 долара за килограм, което двойно превишава цената на аналогичната продукция от други страни.


През първия месец на годината износът е достигнал 19 милиарда евро, което е с 4% повече, отколкото година по-рано. Вносът е нараснал още по-рязко - със 7% на месечна база и с 19% на годишна база до 16 милиарда евро, подхранван от по-високите цени на какаото и кафето. Търговският излишък се е свил до 3 млрд.евро, което отразява увеличените разходи за внос.


Световните цени на кафето достигнаха многогодишен връх през 2024 г., нараствайки с 38,8 процента спрямо средната стойност за предходната година, главно поради неблагоприятните метеорологични условия, засегнали ключови страни производителки, съобщи Организацията по прехрана и земеделие на ООН (ФАО).


Както и при какаото, причината за повишението на цените на кафето е климатичната криза, най-вече необичайните метеорологични условия, които са нанесли щети на реколтата.


Вносът на кафе, чай, какао и подправки се е увеличил общо с 8,4 милиарда евро (44 на сто) от януари до ноември 2024 г., което се дължи на по-високите цени на какаото и кафето и нарастващите обеми.


Кафето "Арабика" е световен еталон за фючърсни договори за кафе, които се търгуват на ICE. Арабика представлява 75% от световното производство и се култивира най-вече в Бразилия (40% от общото предлагане в света) и Колумбия. IСорт "Робуста" e 25%, произвежда се във Виетнам и Индонезия.


Световните цени на кафето сорт арабика достигнаха рекордни върхове над 3,60 долара за либра (1 либра е приблизително 0,45 кг – бел. ред.), тъй като Бразилия, най-големият производител в света, разполага с малко останали за продажба зърна, а притесненията относно предстоящата реколта остават.


Разходите за внос на какао, кафе и чай се очаква да се увеличат с 22,9 процента, което представлява повече от половината от общото увеличение в стойностно изражение. Цените на какаото достигнаха почти четири пъти средната си стойност за десет години по-рано тази година, тези на кафето почти се удвоиха, а тези на чая се повишиха с 15%.


Повечето от кафето, внесено през 2023 г., идва от 2 държави - Бразилия (921 900 тона, или 34 на сто от общия внос извън ЕС) и Виетнам (652 000 тона, или 24 на сто). Те са следвани от Уганда (206 500 тона, 8 на сто), Хондурас (168 800 тона, 6 на сто), Индия (118 100 тона, 4 на сто), Колумбия (112 700 тона, 4 на сто), Перу (83 000 тона, 3 на сто) и Индонезия (68 300 тона, 2 на сто).