АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


В доклад на ЕК се отбелязва, че преди отпадането на вътрешните гранични проверки българските и румънските дружества са плащали милиарди евро годишно заради повишени логистични разходи, закъснения на доставките и заради високите цени на горивото и заплатите на водачите в товарните превози.


В края на 2024 г. активно действащи са 12 въздушни превозвачи с валиден оперативен лиценз, посочи Станулов. Въздухоплавателните средства, с които българските авиокомпании оперираха през 2024 г., са 80 – 59 пътнически и 21 карго.


От ръководството на БДЖ съобщиха, че "БДЖ - Товарни превози" разполагат с около 4500 вагона, а за дейността на дружеството при увеличен обем работа са необходими 2000. Освен подвижния състав активите с отпаднала необходимост са сгради, помещения и терени, които не се ползват по предназначение, но пораждат финансови загуби, посочиха от националния превозвач и дадоха за пример 230 апартамента на БДЖ-ТП в цялата страна.


Длъжностни лица, запознати с плана, казаха пред Ройтерс през март, че планът ще бъде удължен до 2036 г. и ще включва закупуване на нови подводници, нови въздушни, морски и подводни дронове и комуникационен сателит. Част от парите ще бъдат използвани за разработване на противовъздушен и антидронов купол, наречен "Ахилесов щит".


Тези измами засягат не само транспортните компании, но и цялата верига на доставки, създавайки сериозни финансови щети и правни последици, коментира адвокат Венцислав Трендафилов, водещ експерт в транспортното право.


Планинската страна Швейцария се превърна в държавата с най-голям флот в света от кораби за превоз на контейнери, въпреки че няма излаз на море. Това се дължи предимно на корпорацията за морски превози "Медитерениън шипинг къмпани - Ем Ес Си" (Mediterranean Shipping Company - MSC), която е базирана в Женева.


Стратегическото развитие на U-space зоните (специално дефинирани географски въздушни пространства за управление на безпилотни летателни апарати (UAVs) в рамките на Европейския съюз) и засиленото международно сътрудничество могат да затвърдят позицията на България в региона.


Превозените пътници от пътническия транспорт (сухопътен, воден и градски електротранспорт) намаляват с 6.6%, докато извършената работа се увеличава с 1.6%, поради нарастване на международните превози и съответно на средното превозно разстояние.


Това е допълнително финансиране в подкрепа на развитието на критични отбранителни технологии и способности, като се отпускат около 100 милиона евро за всяка от областите като наземни бойни действия, космически, въздушни и военноморски операции, както и енергийна устойчивост и екологичен преход.


„Отварянето“ на пазара на пътнически жп превози се предвижда да стане под формата на тръжна процедура, при която с държавна помощ и за сметка на държавния бюджет фактически ще се субсидира приватизацията на определени пътнически линии и ще се постави началото на пазар със свободен достъп на жп оператори.