EUR 1.9558
USD 1.8323
CHF 2.0113
GBP 2.2729
CNY 2.5284
you tube
mobile version

Временно прилагане на СЕТА от 21 септември

АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]

Въведете Вашият e-mail адрес, за да получавате най-важните новини на EconomyNews за деня на своята електронна поща.
E-mail
 

Временно прилагане на СЕТА от 21 септември

mail11:31 | 21.09.2017прегледи 9437 коментарикоментари 0


Търгоското споразумение между ЕС и Канада СЕТА временно ще се прилага от 21 септември, след като бе одобрено от държавите - членки на ЕС, изразено в рамките на Съвета, както и от Европейския парламент. То обаче ще влезе в сила изцяло и окончателно едва когато бъде ратифицирано от всички държави - членки на ЕС. Комисията ще работи съвместно с държавите - членки на ЕС, и Канада, за да се гарантира неговото гладко и ефикасно изпълнение, се посочва в съобщение на Европейската комисия.

Какво можем да очакваме от СЕТА?

СЕТА предоставя за предприятията от ЕС, независимо от техния мащаб, нови възможности за осъществяване на износ за Канада. То ще позволи на предприятията от ЕС да правят икономии в годишен размер от 590 милиона евро - сумата, която плащат под формата на мита върху стоките, изнасяни за Канада. Считано от 21 септември, ВИТС премахва митата за 98 % от продуктите (тарифните линии), с които ЕС търгува с Канада. То също така осигурява на дружествата от ЕС най-добрият достъп, който някога е бил предоставян на дружества извън Канада, до възлагането на обществени поръчки не само на федерално равнище, но и на провинциално и общинско равнище.

Особено голяма полза от СЕТА ще имат по-малките дружества, които най-малко са в състояние да покриват бюрократичните разходи при износа за Канада. Малките предприятия ще спестяват време и пари, например като избягват дублиращите се изисквания за изпитване на продуктите, дългите митнически процедури и скъпоструващите правни разноски. Органите на държавите членки, които се занимават с насърчаване на износа, са готови да помогнат на предприятията да започнат задокеански износ, да насърчат съществуващия търговски обмен и да привлекат инвестиции.

Със СЕТА ще бъдат създадени нови възможности за европейските земеделски стопани и производители на храни, като в същото време изцяло ще бъдат защитени чувствителните за ЕС сектори. ЕС допълнително отвори пазара си за някои конкурентни канадски продукти по един ограничен и балансиран начин, като успоредно с това е подобрен достъпът до канадския пазар за важни европейски експортни продукти. Те включват сирене, вино и спиртни напитки, плодове и зеленчуци, както и преработени продукти. ВИТС също така ще защити 143 географски означения на ЕС в Канада, отнасящи се до висококачествени регионални хранителни продукти и напитки.

Полза от СЕТА ще могат да извлекат и 500-те милиона потребители в ЕС. От една страна те ще разполагат с по-голям избор, а от друга страна европейските стандарти ще запазят действието си, тъй като на пазара на ЕС ще могат да навлязат само продукти и услуги, които напълно отговарят на всички нормативни изисквания на ЕС. СЕТА няма да промени начина, по който ЕС регламентира безопасността на храните, включително ГМО продуктите или забраната за третирано с хормони говеждо месо.

Със споразумението освен това се предоставя по-голяма правна сигурност в икономиката на услугите, по-голяма мобилност на служителите в дружествата, а също и рамка, позволяваща взаимното признаване на професионалните квалификации - от архитекти до оператори на кранове.

Наред с това държавите - членки на ЕС, могат да продължат да организират обществените услуги по свое усмотрение. Съвместен тълкувателен инструмент, който ще има правна сила, внесе повече яснота по този и други въпроси. В него ясно и недвусмислено се посочва за какво точно се споразумяха Канада и ЕС в определен брой членове от СЕТА.

Процедура и следващи стъпки

ЕС и Канада подписаха СЕТА на 30 октомври 2016 г. след одобрение от страна на държавите - членки на ЕС, изразено в рамките на Съвета. На 15 февруари Европейският парламент също даде своето одобрение. На 16 май 2017 г. канадската страна ратифицира ВИТС. Това подготви почвата за временното прилагане непосредствено след приемането от страна на Канада на всички необходими правила за изпълнение.

СЕТА ще бъде прилагано изцяло, веднага щом всички държави - членки на ЕС, го ратифицират съобразно националните си конституционни изисквания. Към момента, в който СЕТА ще влезе изцяло в действие, нова и подобрена съдопроизводствена система в областта на инвестициите ще замени действащия механизъм за уреждане на спорове между инвеститор и държава (УСИД), който съществува в множество двустранни търговски споразумения, договорени в миналото от правителствата на държавите - членки на ЕС. Новият механизъм ще бъде прозрачен и няма да се основава на ad hoc трибунали.

История

Рамката за връзките между ЕС и Канада е уредена в Споразумението за стратегическо партньорство (ССП), което дава възможност за укрепване на сътрудничеството в стратегически области от взаимен интерес и отговорност, каквито са климатът, сигурността и външната политика и политиката на сигурност. Споразумението за стратегическо партньорство се прилага временно от 1 април 2017 г. и, заедно със СЕТА, създава условия за допълнително задълбочаване на връзките между ЕС и Канада.

Споразуменията за свободна търговия на ЕС доказаха капацитета си за стимулиране на растежа изаетостта в Европа. Пример за това е търговското споразумение между ЕС и Южна Корея. След влизането му в сила през 2011 г., износът на ЕС за Южна Корея нарасна с повече от 55 %, износът на някои селскостопански продукти отбеляза скок от 70 %, продажбите на автомобили от ЕС в Южна Корея се утроиха, а търговският дефицит се трансформира в излишък. Въпросното споразумение също се прилагаше временно в течение на няколко години след ратифицирането на равнището на ЕС, в очакване на ратифицирането му от всички държави - членки на ЕС.

31 милиона работни места в Европа зависят от износа. Средно статистически погледнато, всеки допълнителен износ на стойност 1 млрд. евро подкрепя създаването на 14 000 работни места в ЕС.


Тагове: ЕС, Канада, СЕТА
 
 
 
Още от рубриката
 
 
Коментирай
 
Име:

E-mail:

Текст:

Код за
сигурност:

Напишете символите в полето:




 
БЮЛЕТИН НА EconomyNews.bg