АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


Това са първите пътнически влакове на Alstom в България и първите нови електрически междурегионални влакове в страната за последните 20 години. Стойността на междурегионалните влакове Coradia Stream, които ще бъдат произведени от Alstom, е 452 милиона евро Договорът включва и услуги по поддръжка за срок от 15 години на стойност 268 млн. евро, за които Alstom ще си партнира на местно ниво с РВП Инвест.


С приемането на решението се осигурява временен безлихвен заем на Министерството на транспорта и съобщенията в размер на 278 600 000 лева за покриване на авансово плащане по договора.


Италианската държавна железопътна компания "Феровие дело стато" (Ferrovie dello Stato) обяви, че така ще конкурира с "Евростар" (Eurostar). Ще бъдат инвестирани 1 милиард евро в този проект.


Най-добрата железопътна компания в Европа е италианската "Трениталия" (Trenitalia). Това посочва Европейската федерация за транспорт и околна среда, която публикува днес класация на 27 компании, оценени по различни критерии като цена и надеждност. На последно място е "Евростар" (Eurostar).


В присъствието на министър-председателя Димитър Главчев бе подписан договора. Възложител на договора е Министерството на транспорта и съобщенията, а изпълнител - консорциум „Шкода Транспортейшън и Шкода Вагонка“. Стойността на подвижния състав е 511,4 млн. лева, а срокът за доставка е 2 години.


Консорциум “Шкода Транспортейшън и Шкода Вагонка” е избран за изпълнител на доставката на 20 едноетажни електрически мотрисни влака, с капацитет от минимум 300 седящи места, поддръжка за срок от 15 години и обучение на персонал.


Целта е до края на годината между 63 и 67 на сто от влаковете на дълги разстояние да пристигат навреме. През първото полугодие едва 52,9 на сто от влаковете на "Дойче бан" не са закъснели, като особено лошо е било положението през юни. За закъснение се смята пристигането на влака с повече от 6 минути след разписанието.


“Stadler Polska Sp. Z.o.o.”, класирана на първо място, се отказа от процедурата и поиска прекратяване на договора за доставка на 7 двуетажни влака, финансирани със средства по Плана за възстановяване и устойчивост.


Сърбия се договори с китайската компания “Чанчун рейуей вийкълс” (CRRC "Changchun Railway Vehicles Co, Ltd) да купи девет електрически влака, съобщи сръбският министър на строителството, транспорта и инфраструктурата Горан Весич, цитиран Танюг.


Осигурява се 15-годишна поддръжка на влаковете и обучение на експлоатационния персонал. Влаковете са за скорост от 160 км/ч и ще са оперативно съвместими с европейската железопътна мрежа. Стойността на договора е 300 513 279,50 лева, а срокът за доставка е 26 месеца.