АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


Субсидии получиха 11 921 земеделски стопани, заявили площи с плодове, зеленчуци и оранжерийно зеленчукопроизводство, допустими за подпомагане по осемте интервенции, включени в Стратегическия план за развитие на земеделието и селските райони за периода 2023 - 2027 г. Средствата са изплатени в максимален размер след извършването на всички административни проверки и проверки на място, съобщават от Фонда.


Показват предварителни данни на Националния статистически институт. Това е максималното допустимо ниво по този показател, което страната трябва да има, за да въведе еврото. Дългът е в размер на 48,8 милиарда лева или 24,1% от БВП, при максимално допустима граница от 60 на сто.


Едно от малкото изключения е цената на яйцата, които през март 2025 г. са били с "едва" 2,5 процента по-скъпи спрямо същия месец на предходната година. В дългосрочен план обаче, между 2020 и 2024 г., техните цени са се повишили с 38,5 процента.


На интернет страницата на Агенция „Пътна инфраструктура“ – www.api.bg, е публикувана карта на участъците с концентрация на пътно-транспортни произшествия. Публикуван е и План за действие за обезопасяване на отсечките. Той ще се актуализира ежеседмично.


За целия месец февруари, последния пълен месец, данните от който са на разположение, министерството на финансите е получило около 7,25 млрд. долара от мита. Месечният бюджетен отчет за март ще бъде публикуван тази седмица.


Най-голямата европейска земеделска организация - "Копа-Коджека" (Copa-Cogeca) съобщи, че приветства пакета от мерки за лозаро-винарския сектор, който ЕК предложи. "Копа-Коджека" смята, че този план за действие включва прагматични мерки, въпреки че остават несигурности по отношение на неговите финансови аспекти.


Енергетиката, автомобилостроенето, логистиката, резервните части, машините, металите и селскостопанските продукти изпъкват на преден план в двустранните отношения между Турция и България. По отношение на митниците има успешно сътрудничество. Турция има пет ГКПП-та към Европа и три от тях са с България.


През този период бюджетните приходи възлизат на 11,636 милиарда евро, при 10,696 милиарда евро през същия период на миналата година. Бюджетните разходи за периода възлизат на 10 781 млн. евро, при 9 552 млн. евро през януари-февруари 2024 г.


DP World обяви пускането на паневропейска логистична услуга, която ще включва ключови логистични хъбове в София и Русе, улеснявайки бързи транспортни решения от и до България. Услугата е на преден план в интеграцията на веригата за доставки, като позволява комбинирането на автомобилен, морски, въздушен, железопътен и мултимодален транспорт в едно цялостно решение.


В бюджета за тази година не се предвижда увеличение на данъците, а заложеният бюджетен дефицит е в размер на 3% от БВП. След края на гласуването министърът на финансите Теменужка Петкова благодари от парламентарната трибуна на всички, които са подкрепили приемането на второ четене на Закона за държавния бюджет за 2025 г.