АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


Словашкият премиер Роберт Фицо заяви на заседанието на Европейския съвет в Брюксел, че не е готов да подкрепи наказателните мерки, насочени срещу финансовия и енергийния сектор, като се аргументира със своите опасения за вноса на газ в страната.


Комисията на Европейския парламент по икономически и валутни въпроси и подкомисията по данъчни въпроси приеха днес на заседание в Брюксел черновата на доклада на институцията за готовността на България да въведе еврото от 1 януари догодина. Документът предстои да бъде гласуван на пленарната сесия на ЕП в Страсбург на 8 юли.


На второ място гражданите са разделени - докато в северната област Фландрия и в Брюксел 25 на сто са притеснени за сигурността и престъпността, в южната област Валония един от четирима е обезпокоен от повишаването на данъците.


Великобритания и Европейският съюз се споразумяха за отпадане на част от граничните проверки на селскостопански продукти като месо и млечни продукти, съгласно споразумение за хранителни стандарти - ключова част от по-широко преразглеждане на отношенията между Лондон и Брюксел, предаде Ройтерс.


Планът за бюджета ще бъде приет със заложена цел за икономии от 6,4 милиарда евро за 2025 година. Решението бе съобщено на Брюксел по време на преговорите. За 2026 г. са предвидени икономии от 8,4 млрд. евро и по този начин Австрия ще избегне процедурата на ЕС за прекомерен дефицит.


Френският бюджет вече беше одобрен от финансовите министри на ЕС от 21 януари. Правителство трябваше да преразгледа първоначалния си план, за да изпълни изискванията за намаляване на дефицита, наложени от Брюксел.


Това е посочено в есенните прогнози на изпълнителния орган на ЕС. В новите оценки предвиждането за настоящата година е ревизирано възходящо, след като през пролетта Брюксел посочи, че очаква ръст на БВП у нас през 2024 г. от 1,9 на сто. За 2025 г. прогнозата е запазена.


Китай отново обяви въвеждането на "временни антидъмпингови мерки" върху вноса на брендита от ЕС, сред които и коняк, след като излезе с подобно съобщение миналия месец, на фона на търговското напрежение между Пекин и Брюксел, предаде Франс прес. Все още не е ясно дали тези мерки, които ще бъдат въведени от петък (15 ноември) , са нови или са продължение на вече съществуващите.


Той касае търговския спор с ЕС след решението на Брюксел да наложи митнически такси върху електрическите автомобили, внасяни от азиатската страна. Въпреки позицията на Германия, Брюксел реши да добави към вече съществуващия данък от 10% допълнителна такса от до 35% върху китайските електрически автомобили.


"Токсичната смес (от решения, приемани в Берлин и Брюксел), нанася сериозни щети в дългосрочен план на Германия в качеството й на център на автомобилната индустрия", посочва един от водещите автомобилни експерти в Германия Фердинанд Дуденхьофер.