EUR 1.9558
USD 1.8323
CHF 2.0113
GBP 2.2729
CNY 2.5284
you tube
mobile version

Британски училища нямат пари сапун

АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]

Въведете Вашият e-mail адрес, за да получавате най-важните новини на EconomyNews за деня на своята електронна поща.
E-mail
 

Британски училища нямат пари сапун

mail17:30 | 07.11.2018прегледи 652 коментарикоментари 0


Все повече училища във Великобритания изпитват остър недостиг на средства. На места положението е толкова сериозно, че се налага родителите да даряват дори такива елементарни неща като сапун и тоалетна хартия, пише ФАЦ.

Липсва ни почти всичко, дори и най-необходимото - оплакват се немалко директори на училища във Великобритания. Един от тях - Греъм Голт, директор на начално училище в северноирландския град Магабъри - дори използвал едно изслушване в парламента, за да даде глас на гнева си: „Намирах се в унизителното положение да моля родителите на учениците да даряват лепило, книги, кърпи и сапун за тоалетните. Принудени сме да приемаме дори тоалетна хартия. Това не е виц", казал Голт пред парламента в Лондон.

Буря от възмущение

Това драстично описание хвърля светлина върху трагичното положение, в което се намират редица сфери на британския обществен живот след осем години на сурови мерки за икономии, коментира "Франкфуртер Алгемайне Цайтунг" (ФАЦ) и добавя, че не само в Северна Ирландия, а и в други части на Великобритания закъсалите държавни училища все по-често са принудени да молят родителите за дарения. Някои от по-заможните родители дори подпомагат училищата ежемесечно с определена сума, която покрива разходите по най-неотложните ремонти на училищните сгради или пък се използва за закупуването на учебни пособия.

Британският финансов министър Филип Хамънд наскоро усети на собствен гръб колко голям е гневът на британците. При представянето на проектобюджета за 2019 година ковчежникът на британското правителство обяви, че за училищата са предвидени допълнителни 400 милиона лири. По същество това е една добра новина, стига Хамънд да не беше заявил в добавка, че ставало дума за „приятелски жест на правителството", благодарение на който училищата щели да са в състояние да си позволят някои „малки екстри". Сред британските учители думите на финансовия министър предизвикаха буря от възмущение. Нищо чудно, след като през миналата бюджетна година над 60% от всички училища в Англия са били на червено. Средствата, с които разполагат, са толкова оскъдни, че училищата изпитват трудности да покрият дори и най-спешните си разходи. В една такава ситуация и дума не може да става за някакви си екстри, възмущават се учителите.

Драстични икономии

През последните години Великобритания изстрада най-суровата държавна програма за икономии от Втората световна война насам, отбелязва ФАЦ. След световната финансова криза отпреди десет години страната изпадна в дълбока рецесия, която доведе до рекордно покачване на бюджетния дефицит. Стартиралото след това саниране на държавните финанси бе извършено не толкова чрез увеличения на данъците, колкото чрез драстични икономии в редица сфери на обществения живот.

В речта си при представянето на проектобюджета за идната година финансовият министър Филип Хамънд обеща скорошен край на икономиите. Щяло да има повече пари най-вече за хронично недофинансираната система на държавното здравеопазване. Но само ако Брекзитът не доведе до сериозни финансови затруднения, уточни Хамънд. Независими експерти прогнозират, че още години наред много сфери ще страдат от остър недостиг на средства, пише в заключение ФАЦ.

Източник: Дойче Веле


 
 
 
Коментирай
 
Име:

E-mail:

Текст:

Код за
сигурност:

Напишете символите в полето:




 
БЮЛЕТИН НА EconomyNews.bg