АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Банки в ликвидна криза – помощ и реалност



В нашата реалност имаме нужда от повече разговори по основни теми - една от тях е за подпомагането и оказването на ликвидна подкрепа на банки, отбелязва в анализ проф. Христина Вучева. Трябва да се направи нещо, което да официализира тази дейност. И България най-после да изпълни Директивата на Европейския съюз от май 2014 г., на която срокът за транспониране беше до края на 2014 г., за т. нар. реконструкция и подпомагане на банки.
В този документ, към който няколко пъти се опитвам безуспешно да привлека вниманието на анализаторите по банкови теми, един от важните въпроси е точно този - как да се подпомагат в законова форма банките, които имат нужда от ликвидна и от всякаква друга помощ. В Директивата са посочени начини, по които тази помощ може да бъде оказана. Това е една чудесна основа за нашите дискусии, без риск да потънем в несъщественото. За съжаление, често попадаме в капана на невежото говорене – без яснота и точност.
Засега имаме един текст единствено в Закона за публични финанси, който предоставя много големи възможности на министъра на финансите да подкрепи, която и да е банка. Но това не стана ясно във всичките тези години, откакто законът е факт. И действително отправям апел: нека най – после да се приведе тази Директива в нашите закони. Още повече, че има такова изискване. С приемането й всичко ще си дойде на мястото, ще има ред и правила кой оказва ликвидна или друг вид подкрепа – това е правилният термин, а не както стана модерно да се говори - за подпомагане. В Директивата са посочени 4 възможни форми на преструктуриране. Крайно време е да се държим наистина като членове на ЕС, особено в сфери, които са жизненоважни за хората, каквато е банковата.
Най-важните качества, които трябва да притежава следващият гуверньор на Българската народна банка, са да бъде професионално утвърден и да има моралния облик на човек, който би защитил всепризнатите изисквания към централното банкиране за независимост.
Бъдещият управител на БНБ трябва да може да пази своето лично достойнство и достойнството на система, която се крепи на постулата, че е независима, самостоятелна и решава съществени проблеми от времето, когато са възникнали централните банки, а те имат много дълга история. За разлика от тях, нашето централно банкиране е сравнително ново - от 1991 г. Въпреки своето кратко съществуване се научихме и знаем как трябва да изглеждат централните банкери. По моя оценка в досегашната ни практика, от 1991 г. досега, не можем да се похвалим, че сме имали фигури, които отговарят на всички тези изисквания. С едно изключение – проф. Светослав Гаврийски. Причината най-вероятно е в това, че ни липсваха предходните години да натрупаме опит в такава дейност.
Във всички цивилизовани страни с дълга история на централно банкиране има утвърдена практика, според която управляващите една Централна банка трябва да имат огромен обществен авторитет. Три са основните качества, които е задължително да притежават: почтеност, висок професионализъм и решителност. /БГНЕС
Tweet |
|