АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


Документът включва огромен пакет от мерки, който закрепва законодателно основните приоритети на Тръмп, като същевременно ще увеличи държавния дълг с 3,3 трилиона долара. Сега законопроектът се връща в Камарата на представителите за окончателно одобрение.


На 16 юни 2025 година ще бъдат предложени за продажба лихвоносни съкровищни облигации със срочност седем години с фиксиран купон от 3,25 процента от емисия № BG 20 400 25 210.


През април търговският дефицит на страната достигна 7,1 милиарда канадски долара (5,2 милиарда американски долара), над три пъти повече спрямо предходния месец, което статистическият институт на Канада определи като "най-големият дефицит, регистриран някога" на месечна база.


След като през декември миналата година заложи на темп от едва 0,2%. След две години на рецесия това би била третата година без икономически растеж, отбелязва ДПА. По думите на централния банкер Йоахим Нагел новите американски мита и несигурността около бъдещата политика на САЩ изначално потискат икономическия растеж.


През 2024 г. държавният дълг на Италия ще достигне близо 3 трилиона евро, или 135,3 на сто от БВП. Това е второто по големина съотношение на държавен дълг спрямо БВП в еврозоната след Гърция.


Брутният външен дълг в края на март 2025 г. възлиза на 48 675.5 млн. евро, което е с 3806.8 млн. евро (8.5%) повече в сравнение с края на март 2024 г. (44 868.8 млн. евро, 43.3% от БВП). Това паказват данните на БНБ.


На среща с работници в американски стоманодобивен завод край град Питсбърг в щата Пенсилвания Тръмп заяви, че допълнителните мита върху вноса на стомана и алуминий ще укрепят стоманодобивната промишленост на страната.


Децата няма да имат достъп до средствата, докато не навършат 18 години. Физически лица ще могат да внасят в тях допълнително до 5000 долара годишно, които обаче ще трябва да бъдат инвестирани в "утвърдени борсови индекси, съставени от акциите на американски компании".


Решението на Moody's да понижи кредитния рейтинг на САЩ идва на фона на нарастващия дълг и хроничния дефицит в бюджета, които поставят под съмнение устойчивостта на американската икономика. Прогнозите на агенцията показват, че до 2035 г. разходите за лихви може да достигнат 30 на сто от фискалните приходи.


Председателят на ЕК Урсула фон дер Лайен обяви пакет от икономически стимули в размер на 500 милиона евро в подкрепа на научните изследвания в страните от ЕС. Европа се надява да привлече водещи американски учени, недоволни от президента на САЩ Доналд Тръмп, посочва агенцията.