EUR 1.9558
USD 1.8323
CHF 2.0113
GBP 2.2729
CNY 2.5284
you tube
mobile version

АЕЦ "Козлодуй" ще издържи мощен трус

АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]

Въведете Вашият e-mail адрес, за да получавате най-важните новини на EconomyNews за деня на своята електронна поща.
E-mail
 

АЕЦ "Козлодуй" ще издържи мощен трус

mail12:30 | 05.01.2012прегледи 573 коментарикоментари 0


И АЕЦ "Козлодуй", и проектът АЕЦ "Белене" биха издържали на най-силното възможно по нашите земи земетресение, информира БТА. Стрес – тестовете го потвърждават, заяви председателят на Агенцията за ядрено регулиране Сергей Цочев на специален брифинг. От направените в края на миналата година стрес - тестове на АЕЦ "Козлодуй" следват изводите, че анализът на надпроектното сеизмично въздействие е достатъчно консервативно и дава увереност, че в сеизмично отношение конструкциите, системите и компонентите на централата са в състояние да осигурят безопасността й при максимално възможните за площадката въздействия, каза той. Определените сеизмични запаси на ядрените съоръжения на площадката надвишават от 1.55 до 1.8 пъти настоящите проектни основи, добави Цочев. Всички съоръжения, в които има отработено ядрено гориво са обект на стрес-тестовете, проведени през миналата година.
България е предала своя окончателен доклад от 168 стр. на 30 декември 2011 г., който е бил изпратен в ЕК и от вчера е публикуван на страниците на Агенцията за ядрено регулиране. Определени са и допълнителни мерки за повишаване на устойчивостта на блоковете 5 и 6, продължи председателят на АЯР. По критерия "външно наводнение" след направените изследвания се потвърждава, че площадката на АЕЦ "Козлодуй" на практика е незаливаема. Изчислено е, че при при внезапно скъсване на хидросъоръжението "Железни врата" максималното възможно вдигане на нивото на река Дунев е 32 метра, а нивото на площадката на АЕЦ "Козлодуй" е 35 метра над морското равнище.
Според официалната карта на България за сеизмична активност върху територията на АЕЦ "Козлодуй" най-силно би повлияло земетресение с епицентър Вранча и то ще предизвика ускорение на земната повърхност от 0,1 g, обясни председателят на АЯР Сергей Цочев. Такова ускорение е било заложено в малките блокове на централата, които вече са спрени от експлоатация, а през 1992 г. са били заложени стойности от 0,2 g за реакторите 5 и 6 на АЕЦ "Козлодуй" като двата блока разполагат и с допълнителен запас от устойчивост над проектния, каза Цочев.

За подобряване на устойчивостта на блока при тежки аварии в процес на реализация са и определени коригиращи мерки като въвеждане в действие на ръководствата за управление на аварии, аварийни инструкции за спрян реактор, инсталиране на широкотемпературен датчик за наблюдаване на температурата на корпуса на реактори и др. Макар да не подлежи на стрес тестове, тъй като е все още в проект, тестове са направени и на АЕЦ "Белене" и резултатите са, че проектът предлага много по надеждна защита от природни бедствия и аварии, отколкото повечето действащи в момента централи, обобщи Сергей Цочев. АЕЦ "Белене" е проектирана с 40 % запас при земетресение, тоест при заложени параметри за земно ускорение от 0,24 g или 8-ма степен по скалата на Медведев, Шпонхойер, Карник, централата би издържала на ускорение от 0,34 g или 9-та степен по същата скала. Заместник-председателят на АЯР Борислав Станимиров уточни, че това покрива най-силното възможно земетресение с епицентър във Вранча дори и до 8-ма степен по Рихтер. Белене със сигурност не е в сеизмичен район, София е с много по-висока стойност на възможна сеизмична активност, но земетресение в Софийска област не би се отразило толкова силно върху ядрените ни мощности, защото ги отделя планина, посочи Станимиров.


 


 
 
 
Коментирай
 
Име:

E-mail:

Текст:

Код за
сигурност:

Напишете символите в полето:




 
БЮЛЕТИН НА EconomyNews.bg