EUR 1.9558
USD 1.8323
CHF 2.0113
GBP 2.2729
CNY 2.5284
you tube
mobile version

Австрийски медии защитават CEZ, EVN, E.ON

АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]

Въведете Вашият e-mail адрес, за да получавате най-важните новини на EconomyNews за деня на своята електронна поща.
E-mail
 

Австрийски медии защитават CEZ, EVN, E.ON

mail17:45 | 14.04.2010прегледи 2215 коментарикоментари 1


Бойко Борисов се заканва да одържави чуждестранни енергийни концерни, защото иска "да сложи край на мръсните сделки - независимо на каква цена". Така започва статията в австрийския вестник "Ди Пресе", озаглавена "EВН като улични бандити", цитирана от БГНЕС.
"Далавера" е българският термин за мръсна сделка, пише Франк Щир в статията си за австрийския в. "Ди Пресе", след което уточнява: Българският премиер обвинява австрийския енергиен концерн EВН в "чиста проба далавера", защото взимал на клиентите си прекалено високи суми. За наказание разяреният Бойко Борисов се закани да национализира концерна. Според премиера концерните подават неверни информации. EВН не е единственият концерн, взет на прицел. В същото положение са чешкият ЧЕЗ и германският Е.ОН. С помощта на проста сметка Борисов разпалва нарастващия от години гняв на българите към чуждестранните енергийни концерни. Националното енергийно дружество купува тока от производителите на цена от 46 евро за мегаватчас и го предоставя на снабдителите за 45 евро за мегаватчас, т.е. под цената на производителя. Доставчиците обаче продават евтиния ток на консуматорите за цели 75 евро. А това според Борисов е "парадоксално и нелогично".
Премиерът заплашва да прекрати сключените през 2004 година договори за приватизация, които предоставят на чуждестранните снабдители две трети от трите енергийни мрежи, а на държавната НЕК - една трета. EВН, Е.ОН и ЧЕЗ настояха за по-високи цени и обосноваха искането с нуждата от модернизация на остарялата електрическа инфраструктура в България. По-нататък в статията си Франк Щир отбелязва, че Борисов подозира концерните в разпространението на фалшиви данни и цитира премиера с думите: "Докато бях кмет на София, научавах малко за направените инвестиции, също толкова малко, колкото и моите колеги в цялата страна. Ако някой може да ми покаже къде са инвестирали тези фирми, с удоволствие ще огледам навсякъде." Набедените концерни реагират сдържано на тези нападки, пише Щир и цитира говорителя на концерна EВН, който казва, че "в публичен спор с политици могат да загубят и двете страни". От ЧЕЗ също заявяват, че не обичат да коментират политически въпроси. От Е.ОН България обаче твърдят, че между 2005 и 2009 година са инвестирали около 150 милиона евро в модернизацията на електрическата мрежа в североизточната част на страната и по този начин значително са намалили броя на случаите на спиране на тока.
Заради бюджетния дефицит, с който трябва да се справи, правителството на Борисов се намира под натиск, продължава статията си Франк Щир. Преди няколко дни управляващите обявиха, че се отказват от въвеждането на еврото през 2013-а и че България се отказва от стремежа си да влезе в т. нар. еврочакалня. Според автора в този контекст би трябвало да се разглежда и атаката срещу чуждестранните концерни. Министърът на икономиката, енергетиката и туризма Трайчо Трайков, който преди да заеме поста е бил прокурист на EВН, вижда обаче ролята на чуждестранните концерни по коренно различен начин от правителствения ръководител, заключава Франк Щир и цитира Трайков с думите: "През последните години имаше значителни подобрения там, където имаме частни инвеститори в сферата на енергетиката."

Национализацията на големи предприятия е любима тема за популистите във всички страни от бившия Източен блок, отбеляза преди дни и австрийският в."Виртшафтсблат". Поскъпнат ли цените на горивата, телефонните такси или наемите, винаги се намира една или друга партия, която си спомня, че по-рано, макар и не всичко да е било хубаво, поне е било по-евтино, преди чуждестранните капиталисти да ни отмъкнат под носа националното богатство.
Европейско бъдеще? Донякъде изненадващо е, че сега българският министър-председател Бойко Борисов гласно размишлява за одържавяване на електрораздпределителните дружества, продадени на EVN, CEZ и E.On. В крайна сметка неговата партия ГЕРБ носи европейското бъдеще дори и в името си, а Борисов досега не е оставял никакво съмнение в своите прозападни и изключително капиталистически възгледи. Дори иска да изгради АЕЦ "Белене" категорично със западно участие, въпреки че руснаците го обсипват с кредити и оферти.
Ако потърсим по-надълбоко какво се крие зад изненадващата идея на премиера, то тогава изненадата ще се разсее. Както чуждестранните капиталисти навсякъде, така и в България електроразпределителните дружества са поставени под генералното подозрение, че си пълнят джобовете със злато за сметка на потребителите и държавата. И защото в България - както впрочем и навсякъде другаде - стои на дневен ред консолидиране на бюджета, държавата съответно иска и тя да се облажи от предполагаемите им печалби.
Предстои да видим как ще проработи това, когато закупните и продажните цени са регулирани, а за разпределяне на дивиденти електроразпределителните фирми могат да си вземат обратно всъщност само инвестициите. Но в края на краищата нека сме спокойни - Борисов не е ляв противник на частната собственост, а привърженик на западните ценности. Е да, попупистки.


 
Коментари
 
СССРейчо - 10-04-2011 г. 08:34:49

Този полуграмотник Бойко Борисов НЕ разбира какво е електричество. Това не са домати, мутро-о-о-о.... ЕРП-тата купуват ток на 110 киломолта, поддържат мрежи на 20 и 10 киловолта, а докато стигне до дома на 220 волта има подстанции, трафопостове, трансформатори, мрежи, електромери и табла ....., ВСЕ РАЗХОДИ !!!! Мутро-БОЙКО, замълчи, тъпако !!!

 
 
 
Коментирай
 
Име:

E-mail:

Текст:

Код за
сигурност:

Напишете символите в полето:




 
БЮЛЕТИН НА EconomyNews.bg

Новите пенсионери през 2023

15:05 | 04-03-24 | 990