EUR 1.9558
USD 1.8323
CHF 2.0113
GBP 2.2729
CNY 2.5284
you tube
mobile version

33 000 кв.м. споделени офиси в София

АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]

Въведете Вашият e-mail адрес, за да получавате най-важните новини на EconomyNews за деня на своята електронна поща.
E-mail
 

33 000 кв.м. споделени офиси в София

mail07:15 | 04.04.2019прегледи 1106 коментарикоментари 0


Обемът на споделените офис площи в София към началото на годината възлиза на 33 000 кв. м, което се равнява на малко под 2% от общото предлагане на клас А и Б офиси. Това показва проучване на консултантската компания Cushman & Wakefield, чийто стратегически партньор за България е Forton.

„Данните показват, че делът на coworking площите в София  е сходен с останалите европейски пазари, с малки изключения като Лондон и Амстердам, където той е значително по-висок. Бързият ръст на този модел се свързва с предприемаческата култура, разцвета на технологичния сектор и стартъпите като явление. У нас присъствието и на трите сектора става все по-осезаемо, което ще увеличи интереса към нови coworking проекти“, коментира Станимира Пашова, мениджър „Офис площи“.

Прогнозите са, че както в световен план, така и в България, споделените работни пространства и броят на техните ползватели да продължат да растат с бързи темпове в близките години. В същото време все повече от големите офис проекти разполагат със собствени зони за споделени офиси, за да осигурят по-голяма гъвкавост на наемателите.

Лондон представлява най-големият пазар за споделено офис пространство в Европа с над 1 млн. кв.м или 4.6% от общия обем офис площи в града, сочи докладът. Сериозното навлизане на coworking концепцията може да се обясни с рестриктивните за наемателите стандартни договори – с 10-годишен срок и довършителни работи изцяло за тяхна сметка. Амстердам пък е градът с най-висок процент на споделени работни площи спрямо традиционните офиси – почти 6%. Причини за това са силната предприемаческа активност и високата степен на дигитализация на бизнеса. Това е и едно от местата с най-много стартъпи на човек от населението.

„Съществува тясна връзка между цената на традиционните офис площи и увеличаването на споделените работни места. При поскъпване на наемните нива на офисите клас А и Б, както и затягане на условията за наемане, както е случая с Лондон, се подсилва алтернативното предлагане на пазара и съответно привлича вниманието на наемателите върху този сегмент“, пояснява Станимира Пашова. По думите й гъвкавостта е най-ключовото предимство пред традиционния офис пазар, при който наемателите са обвързани с дългосрочни договори и заетост на квадратни метри.

Изследователският екип на Cushman & Wakefield създава за първи път Европейски коуъркинг индекс, базиран върху икономическите показатели на 10 ключови пазара в Европа. Те са подбрани между 40 анализирани пазара на базата на количествени показатели и степен на икономическо развитие, които благоприятстват развитието на пазара на гъвкави офис решения. Индексът се фокусира върху идентифицирането на градовете, които разполагат с потенциал за разрастване на този пазар. Така ще помага на собствениците на сгради и операторите да могат да предвидят бъдещи промени по устройството и дизайна на пространството, в крак с настъпващите тенденции. Утвърдените пазари на офиси като Лондон и Париж заемат челните позиции, но данните показват, че градове като Стокхолм и Дъблин също постигат високи резултати и разполагат с перспектива за разрастване в бъдеще.

Собствениците на офис сгради могат да избират между няколко решения – от отдаването под наем на площ на coworking оператор през създаване на смесено дружество с такава компания до договор за управление или дори за франчайз с утвърден на пазара бранд. Не е за пренебрегване и опцията собственикът на офис сграда да обособи и разработи сам coworking зона в нея, без тя да функционира под самостоятелен бранд или под такъв на coworking оператор.

Всяко от тези решения крие различна степен на ангажираност с проекта и съответно на риск, който собственикът е готов да поеме. Сложността при избора идва и от все още малкото информация за потенциала на този пазар, липсата на практика при оценката и финансирането на подобни проекти. С постепенното узряване на офис пазара обаче вероятно ще видим приложения на повечето от споменатите по-горе модели, както и все по-хибридни концепции между традиционни и гъвкави офис решения.

 

 

 

 


 
 
 
Коментирай
 
Име:

E-mail:

Текст:

Код за
сигурност:

Напишете символите в полето:




 
БЮЛЕТИН НА EconomyNews.bg