EUR 1.9558
USD 1.8323
CHF 2.0113
GBP 2.2729
CNY 2.5284
you tube
mobile version

2011 – цените на имотите с ръст от 5%

АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]

Въведете Вашият e-mail адрес, за да получавате най-важните новини на EconomyNews за деня на своята електронна поща.
E-mail
 

2011 – цените на имотите с ръст от 5%

mail12:30 | 08.12.2010прегледи 1403 коментарикоментари 0


Полина Стойкова, Оперативен директор на БЪЛГЕРИАН ПРОПЕРТИС
Ето че сме в края на 2010 г. – годината, която много от нас очакваха да бъде по-добра и успешна, година, която да обърне спада в цените на имотите в ръст.
Вярно е, че 2010 г. донесе така чаканата стабилизация на пазара на имоти в България и като цяло беше по-успешна от 2009, но не успя да сложи убедителен край на спада в цените на имотите. По данни на БЪЛГЕРИАН ПРОПЕРТИС допълнителните намаления на цените на база офертни нива през тази година бяха в рамките на около 5%. Спадът в цените на имотите на база реализирани сделки също забави темп и средно за 2010 г. се очертава да бъде около 10% на годишна база, като този процент варира за различните пазарни сегменти и се движи между 2% и 15%. Тази тенденция се потвърждава и от данните на НСИ, според които спадът в цените на апартаментите в цялата страна за 3-тото тримесечие на 2010 г. на годишна база е 6.04% в номинално изражение и 8.3% след отчитане на инфлацията.
При елитните имоти цените през 2010 г. се запазиха стабилни на нива от 2009 г. През 2010 г. реално завърши цикълът на сегментация на пазара и луксозните имоти се оформиха като отделен инвестиционен инструмент, който няма да бъде податлив на общите тенденции и особено на краткосрочните му колебания. Очакванията ни са, че освен българските инвеститори на този пазар ще стъпят и чуждестранни купувачи.

Основните тенденции, които се очертаха през изтичащата година, са:

• Увеличение на общия брой продажби спрямо 2009 г. с около 10%. След голяма колебливост на пазара и резки спадове на продажбите на месечна основа, крайният резултат ще бъде повишаване на броя на сделките в страната през 2010 г. Този резултат може да се третира като първи положителен сигнал за започващо възстановяване, но трябва да се отчете и факта, че ръстът на обемите се отчита на годишна база на фона на много слаби първи месеци на 2009 г. Нека припомним, че възстановяването ще започне първо от нарастване на броя на сделките и чак след това и на цените.

• По-голяма динамика на пазара на градски имоти в София и активизация и в другите големи градове. На фона на активността в София обаче пазарът в другите областни градове е доста по-ограничен, а в малките градове перспективите все още не са много добри.
• Увеличение на продажбите на морски ваканционни имоти с 20% спрямо продажбите от лято 2009 г. Няма промяна в ценовите нива и предпочитанията на купувачите спрямо миналата година и предните периоди на тази година.
• Засилен интерес към ваканционни апартаменти на ниски цени
• Спад в интереса към селските имоти и спад в техните цени
• Увеличение на дела на руските купувачи сред чужденците, купуващи в България с около 40% спрямо 2009 г.
• Тотално отдръпване на британците от имотния пазар в България
• Стесняване на кръга от националности, които купуват имоти в България и активизация на основните групи купувачи – българи и руснаци
Все още обаче не можем да кажем, че има убедителни сигнали за излизане на имотния пазар от кризата, тъй като и хората не са усетили ефект от подобряването на икономическата обстановка в страната. Забелязва се по-голяма готовност у купувачите да сключват сделки, но все още несигурността доста често надделява и продължават да отлагат.

Какъв тип жилища се търсеха през 2010 г.?

Могат да бъдат разделени на 3 групи:
• Апартаменти за жилищни нужди в София – между 50 и 100 кв.м. на цени между 35 000 и 90 000 евро, като голяма част от купувачите предпочитат по-големите жилища на по-ниска цена на кв.м.; търсенето продължава да бъде основно насочено към южните и източни квартали на столицата.
• Апартаменти в другите големи градове на страната – на цени между 25000 и 40 000 евро, за 500-600 евро на кв.м.
• Ваканционни апартаменти – предимно търсени от чуждестранни купувачи (основно руснаци) – на цени между 20 000 и 40 000 евро – интерес имаше към всички курорти по северното и южното Черноморие, които предлагат атрактивни цени.

Прогноза за 2011 г.
В този момент положителните икономически новини са много важни. Ако икономиката се развива положително и няма допълнителни сътресения, то прогнозата ни е през 2011 г. пазарът да преодолее шока от драматичния спад в цените през 2009 г., ценовите нива да се запазят стабилни, да нараснат обемите от сделки и от края на 2011 г. до пролетта на 2012 г. цените на имотите да преминат към тенденция на нарастване в рамките на 2-5%. Тъй като пазарът вече е доста добре сегментиран, можем да очакваме отклонения от този тренд в различните сегменти. Общото обаче е, че вече във всички сегменти дъното е достигнато или е много близо, а в някои случаи може дори вече да сме го подминали.
 


 
 
 
Още от рубриката
 
 
Коментирай
 
Име:

E-mail:

Текст:

Код за
сигурност:

Напишете символите в полето:




 
БЮЛЕТИН НА EconomyNews.bg

Трейлър на руския игрален "ВЫЗОВ", заснет в Космоса

13:39 | 03-09-23 | 4158