АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
18-те най-добре управлявани общини



Престижната награда Европейски етикет за добро управление ще бъде връчена за трети пореден път в рамките на Годишната среща на местните власти в Югоизточна Европа. Церемонията ще се състои на 18 май (понеделник), от 12.30 ч., в Палата 6 на Пловдивския панаир. Тази година са отличени 18 общини: Банско, Бяла Слатина, Враца, Вълчи дол, Габрово, Горна Оряховица, Димитровград, Добрич, Долна баня, Кнежа, Ловеч, Павликени, Петрич, Поморие, Свищов, Столична, Троян, Търговище.
Европейският Етикет за добро управление се връчва в изпълнение на Стратегията за иновации и добро управление на местно ниво на Съвета на Европа. България официално подкрепи Стратегията през 2007 г. и беше сред първите страни-членки на СЕ, които се включиха в пилотното й прилагане. Стратегията се изпълнява в партньорство между местните власти, в лицето на НСОРБ и централната власт – Министерството на регионалното развитие и благоустройството. В документа са заложени 12 принципа за добро управление: честно провеждане на избори, представителност и гражданско участие; отзивчивост; ефикасност и ефективност; откритост и прозрачност; върховенство на закона; етично поведение; компетентност и капацитет; иновации и отвореност за промени; устойчивост и дългосрочна ориентация; стабилно финансово управление; човешки права, културно разнообразие и социално единство; отчетност.
Предвидено е европейският Етикет да се връчва на местни власти, които са доказали прилагането им в своята ежедневна работа.
Етикетът се присъжда от комисия, акредитирана от Съвета на Европа. Председател на комисията е министърът на регионалното развитие и благоустройството, а членове – представители на местните власти, на централната власт, неправителствени организации, омбудсмана, академични среди, медии.
Етикетът се присъжда за период от две години. Отличените получават кристален приз – дванадесетостен. На всяка от страните на приза е гравиран по един от 12-те принципа за добро управление.
Tweet |
|