EUR 1.9558
USD 1.8323
CHF 2.0113
GBP 2.2729
CNY 2.5284
you tube
mobile version

11% спад на инвестициите в Европа

АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]

Въведете Вашият e-mail адрес, за да получавате най-важните новини на EconomyNews за деня на своята електронна поща.
E-mail
 

11% спад на инвестициите в Европа

mail12:30 | 02.06.2010прегледи 1040 коментарикоментари 0


На път към инвестиционна сигурност с крепящите се западноевропейски пазари
Петото издание на проучването на Ernst&Young ‘Attractiveness Survey’ публикувано днес на Световната Инвестиционна конференция в La Baule, Франция, разкрива някои ярки контрасти по отношение на неясните инвестиционни прогнози, публикувани за Европа през 2009 година.
Въпреки задълбочената рецесия, като цяло, Европа остава на пазара, осигурявайки 3,303 инвестиционни проекта – скромен спад с 11% от прогнозираните цифри. На ниво страна-членка, обаче, са наблюдавани разнородни резултати.
Марк Лермит, съдружник в Ernst&Young и автор на проучването, пояснява: „Инвеститорите, дали се явяват вътрешни за Европа или външни – от САЩ или Далечния Изток, се съсредоточиха върху утвърдените, големи пазари. Централна и Източна Европа, като цяло, включително и по-малките страни членки от Западна Европа стават свидетели на съществен спад от прогнозираните цифри, т.к инвеститорите залагат на сигурността на големите и сигурни икономики като Англия, Франция и Германия.”
Инвестициите по сектори: сцена с много контрасти

В общи линии, секторите, които изискват чести инвестиции или които по принцип са били предназначавани към Централна и Източна Европа, са засегнати през 2009 както и секторите в развиващите се икономики. Автомобилния, минния и транспортния сектор са засегнати значително, както и бизнес услугите и разработването на софтуер.
От друга страна, други сектори, които са по-устойчиви, като хранителния, фармацевтичния и комуналния, показват растеж.
На къде отиват инвестициите: печеливши и губещи

Големите Европейски икономики се справят сравнително добре по отношение на способността да привличат инвестиции през 2009 година. Разликата с прогнозираните цифри в Англия се различават само с 1% надолу, а тези във Франция, Италия и Германия са нагоре със съответно 1%, 4% и 7%.
Съществуват и други печеливши по отношение на привлечени инвестиционни проекти. Русия, Украйна и Турция, обратно на тенденцията за съседните им страни от Източна Европа, достигат до растеж на броя на привлечени проекти през 2009 година.
Разбираемо, при влошаване на европейския брутен вътрешен продукт (БВП) с 4%, съществуват и губещи страни през 2009. Испанската и ирландската икономики, които с години представляват интерес от страна на инвеститори извън Европа, са силно засегнати през 2009 и не е изненада, че броя на инвестиционни проекти спада осезаемо. Влиянието на кризата се усеща най-вече в страни като Полша, Унгария, Румъния и Чехия, където броят на инвестициите спадат с общо 40%, а инвеститорите се насочват към сигурността на по-големите западни икономики.

От къде идват инвестициите:  новите клиенти на Европа
Произхода на инвестиционните проекти е разностранен. САЩ, които продължават да са източника на близо четвърт от всички инвестиции в Европа, претърпяват упадък в абсолютни и реални величини. Това се случва и с Германия, Англия, Франция и Япония, които съставляват общо още една четвърт от общия брой инвестиции.
Съществуват страни, които са инвестирали повече в Европа през 2009 в сравнение с 2008, особено както е случая с Китай, чиито инвестиционни проекти нарастват с приблизително 30% - от 87 на 111. Проектите от Китай са причината страната им да се нареди на 3 място по брой създадени работни места в Европа през 2009 година. 

Скромно подобрение през 2010 година?

Проучването разглежда както данните за броя на инвестиционните проекти през 2009 година, така и инвестиционните перспективи като прави допитване до над 800 ръководители за техните бъдещи възнамерения.
Въпреки, че е висок процента на запитаните (53%), които смятат да изчакат още малко преди да се ангажират с инвестиции в Европа, според Лермит, инвестиционната среда дава признаци за подобрение в сравнение с обстановката от преди 12 месеца.

„Определено наблюдаваме ръст на обявените инвестиционни проекти през четвъртото тримесечие на 2009, т.к инвеститорите добиват повече увереност. При сегашните проблеми около еврото, очакванията ни за 2010 са, че ще има малък ръст на броя на инвестиционни проекти и няма да има влошаване на пазара на труда.”

Накъде отива Европа на фона на световната сцена?

Докато инвеститорите все още считат Западна Европа за атрактивен регион да се прави бизнес (38%), заемащ позиция след Китай (39%), те имат опасения за Централна и Източна Европа, които се нареждат на второ място през 2009 година на световно ниво. Тази година рейтинга на региона спада от 42% на 24%.
В дългосрочен план обаче инвеститорите продължават да виждат Централна и Източна Европа като приоритет. Регионът се възприема от инвеститорите (59%) като третата най-атрактивна дестинация за следващите 3 години, след Китай (66%) и Индия (61%).
Джей Ниб, заместник съдружник в Ernst&Young за EMEIA споделя: „Както нашия отдел по Еврозона и Икономически Прогнози наскоро прогнозира, БВП в Европа с трудности ще достигне растеж от 1% през 2010, което дори и средносрочно ще бледнее на фона на растежа в САЩ и в развиващите се пазари по света.”
Ниб допълва: „Европейските правителства трябва да направят усилие да останат приоритет номер едно за настоящите и бъдещи бизнеси и да започнат да вземат практически мерки за стимулирането на предприемчивостта и инвестициите. Без конкретни мерки, Европа ще се изправи пред още по-трудната задача да осигурява устойчив и състоятелен икономически растеж.”


 
 
 
Коментирай
 
Име:

E-mail:

Текст:

Код за
сигурност:

Напишете символите в полето:




 
БЮЛЕТИН НА EconomyNews.bg

Трейлър на руския игрален "ВЫЗОВ", заснет в Космоса

13:39 | 03-09-23 | 4230