EUR 1.9558
USD 1.8484
CHF 2.1067
GBP 2.3605
CNY 2.5449
you tube
mobile version

10 000 магазина за храни затвориха

АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]

Въведете Вашият e-mail адрес, за да получавате най-важните новини на EconomyNews за деня на своята електронна поща.
E-mail
 

10 000 магазина за храни затвориха

mail11:05 | 29.11.2024прегледи 610 коментарикоментари 0


Големите магазини от модерната търговия привличат все повече клиенти с промоции и реклами за сметка на тези от традиционната търговия, смята ръководителят на сектор "Франчайз" в "Метро" Димитър Вутков. 

Над 10 000 магазина за хранителни стоки затвориха за последните 10 години в България, а това прави по два магазина на ден, каза той по време на конференцията "Търговия с човешко лице". Организатор на събитието, което се провежда в "Интер Експо Център" в София, е веригата за търговия на едро "Метро". 

По думите на Вутков една трета от оборота на "Метро" се дължи на търговците на хранителни продукти. 

Пазарът за бързооборотни стоки в последните години расте, той е около 15 милиарда лева и този ръст не се дължи основно на инфлация, а в последната година се дължи и на обем и на стойност. Ако пречупим обаче тези пари през магазини, това прави по 2300 лева средно на един магазин - средства за персонал, инвестиции, печалба и тенденцията за спада на обектите най-вероятно ще продължи и напред, каза той.  

По думите му българите ходят до магазин от традиционната търговия всеки трети ден и харчат по 12,50 лева.  

Веригите от модерната търговия с експанзията си и с инвестиции в промоции и реклама успяват да накарат потребителя да ги посещава средно по един път на две седмици и да пазарува средно за по 25-30 лева, посочи Вутков. 

Той добави, че в "Метро", като продавач на едро, търговци, хотелиери и други бизнеси харчат средно по 580 лева и ходят всяка седмица, а крайните потребители харчат около 120 лева и ходят по един път на месеца.  

По думите му потребителите не търсят само цена, а стойност за парите, с които разполагат. 

Виктор Трендафилов, ръководител отдел "Традиционна търговия" в "Метро", посочи, че около 50 на сто от кошницата на потребителя е съставена от свежи продукти като месо, колбаси, сирене, кашкавал, прясно мляко, плодове и зеленчуци, хляб.

България в Европа е на второ място по най-висок дял на свежата кошница, защото българите традиционно приготвят храната си вкъщи, а ежедневното готвене прави търсенето на свежи храни важно, каза той.  

По думите му, за да привличат клиенти, магазините от традиционната търговия трябва да заложат на плодове и зеленчуци като една от най-важните категории. На второ място са млечните продукти, както и прясното месо и месните продукти. 

Според него хлябът и печивата също са основни продукти и заради това магазините от модерната търговия инвестират в собствени пекарни, за да привличат клиентите си ежедневно. /БТА


 
 
 
Още от рубриката
 
 
Коментирай
 
Име:

E-mail:

Текст:

Код за
сигурност:

Напишете символите в полето:




 
БЮЛЕТИН НА EconomyNews.bg