EUR 1.9558
USD 1.8361
CHF 2.0130
GBP 2.2896
CNY 2.5369
you tube
mobile version

10 % от ПРСР за подхода ЛИДЕР

АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]

Въведете Вашият e-mail адрес, за да получавате най-важните новини на EconomyNews за деня на своята електронна поща.
E-mail
 

10 % от ПРСР за подхода ЛИДЕР

mail17:10 | 09.10.2020прегледи 551 коментарикоментари 0


10 % от бюджета на Програмата за развитие на селските райони (ПРСР) в новия програмен период ще бъдат отделени за прилагането на подхода ЛИДЕР*. Това заяви министърът на земеделието, храните и горите Десислава Танева при официалното откриване на Международна конференция по подхода „Водено от общностите местно развитие“ (ВОМР) от България и Европа. Тя уточни, че решението за това е взето вследствие на изготвения SWOT анализ за селските райони, част от подготовката на Стратегическия план на страната ни за новата ОСП.

„В България това е вторият програмен период, в който се прилага подходът ЛИДЕР. Разширихме значително териториалния обхват на прилагането му, като удвоихме броя на Местните инициативни групи и обхванахме по-голям брой от населението“, допълни министър Танева. Тя съобщи, че в периода 2007 – 2013 г. в страната ни са функционирали  35 Местни инициативни групи, които включваха 57 общини и са обхванати около 25% от територията на страната с население, малко над 800 хил. души. Договорени и изпълнени бяха над 1300 проекта за инвестиции в малките местни общности.

В настоящия програмен период вече има 64 МИГ, като територията на прилагане на подхода ЛИДЕР представлява около 50% от територията на страната. В  местните групи са включени 117 общини и население над 1,6 млн. души.  По думите на земеделския министър, до края на програмния период се очаква да бъдат изпълнени около 2500 проекта, които да подобрят условията на живот в малките населени места.

Десислава Танева бе категорична, че страната ни ще продължи да разширява този подход, защото той дава най-добрата връзка между местните общности.  „Управлението на проектите е от Местните инициативни групи и това помага по-ефективно да бъдат насочени средствата към селските райони“, подчерта още тя.

Министър Танева изтъкна важността на средствата по подхода, които да удовлетворяват належащите нужди на местните общности. Тя призова румънския си колега Адриан-Нечита Орос двете страни да обединят усилия на финала за дебата на новата ОСП. „Двете страни имаме сходни интереси и трябва да ги защитим. По този начин ще намерим и нови съмишленици, за да направим новата ОСП по-добра за нашите земеделски производители и местни общности“, каза в заключение Десислава Танева.

*Какво е "ЛИДЕР"?

Това е новаторски подход в рамките на политиката на ЕС за развитие на селските райони.Абревиатурата „Лидер“ означава „Връзки между дейно-стите за развитие на селските райони“. Както подсказва наименованието, това е по-скоро метод за мобилизиране и подпомагане на развитието на селските райони в местните селски общности, отколкото определена серия от мерки, които трябва да се приложат. Опитът показва, че „Лидер“ може в действителност да промени всекидневния живот на хората от селските райони. Този подход може да играе важна роля за насърчаването на новаторски решения на стари и нови проблеми в селските райони и да се превърне в своеобразна „лаборатория“ за развиване на местни способности и за изпробване на нови начини за задоволяване на нуждите на общностите в селските райони.Подходът донесе ценни резултати в много селски райони в петнадесетте държави-членки на ЕС (3) и може да изиграе значителна роля в подпомагането на селските райони в новите и бъдещите държави-членки на ЕС в адаптирането им към променящите се реалности на днешния ден.


 
 
 
Коментирай
 
Име:

E-mail:

Текст:

Код за
сигурност:

Напишете символите в полето:




 
БЮЛЕТИН НА EconomyNews.bg

Новите пенсионери през 2023

15:05 | 04-03-24 | 905