АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
NET-ZERO LAB анализира либералния електропазар
07:15 | 06.09.2025 |
2350
Образователната инициатива „Осъзнат потребителски избор“ цели да подготви домакинствата чрез експертна информация на достъпен език за правото им на избор на доставчик на електроенергия.
1.7 млрд. лв. във фонд „Сигурност на електроенергийната с-ма“ през 2025 г.
15:35 | 18.07.2025 |
1318
Това е предвидено в бюджета на фонда, одобрен на заседание на Министерския съвет. Най-големият дял от приходите се очаква да бъдат от продажба на квоти за емисии парникови газове - 1.418 млрд. лв.
ICGB ще разширява Лот 1 интерконектора с Гърция
07:15 | 12.08.2025 |
1756
Независимият преносен оператор ICGB получи разрешение за строителство на Лот 1 от планирания проект за разширяване на капацитета на интерконектора Гърция-България от 3 на 5 млрд. куб. м/год. Разрешението, издадено от Министерство на регионалното развитие и благоустройството, обхваща модернизирането на газомерната станция на българска територия, в близост до град Стара Загора.
Първият етап от разширяване на "Чирен" изпълнен
10:15 | 08.09.2025 |
1965
Това каза министърът на енергетиката Жечо Станков по време на блицконтрол в ресорната комисия в Народното събрание. Разширението е предвидено да увеличи капацитета на хранилището от 550 млн. куб. м до 1 млрд. куб. м газ.
Изоставане по процеса на саниране
13:00 | 07.10.2025 |
1185
Зам.-министър Янкова на МРРБ : Над 6000 души в област Пазарджик ще живеят в обновени и енергийно ефективни блокове.Във втората национална програма за енергийна ефективност, за която от бюджета са предвидени 2,5 млрд. лв. до края на 2029 г.
МС увеличава капитала на БЕХ
16:33 | 27.08.2025 |
1136
Средствата от 1.5 млрд.лв. ще бъдат използвани за финансиране на структуроопределящипроекти като ПАВЕЦ „Чаира", „Батак" и „Доспат", 7-и и 8-и блокове на АЕЦ Козлодуй „Козлодуй", водноелектрически централи, надграждане на газопреносната мрежа, реконструкция на електропреносната мрежа и др.
Няма да затварят ТЕЦ "Марица Изток"
09:20 | 10.09.2025 |
920
През юни Европейската инвестиционна банка (ЕИБ) подписа споразумение с българското правителство за изпълнението на т.нар. план за декарбонизация на комплекса, който произвежда близо 35% от електроенергията в страната.
Бъдещето на двата нови реактори у нас
07:25 | 23.10.2025 |
1656
АЯР очаква да бъде поискано разрешение за проектиране на 7-и и 8-и блок на АЕЦ "Козлодуй" от страна на дъщерното дружество на АЕЦ "Козлодуй" - "АЕЦ Козлодуй - Нови мощности".
Възстановяват се хидроагрегати 1 и 3 на ПАВЕЦ "Чаира“
12:40 | 14.01.2026 |
597
Два екипа от висококвалифицирани инженери от компании - световни лидери в областта, продължават да работят паралелно по възстановяването на ХА1 и ХА3. В процеса е ангажиран и целият експертен капацитет на НЕК. С изпълнението на рехабилитационните дейности по ХА1 и ХА3 НЕК осъществява стратегията си за поетапно пълно възстановяване на ПАВЕЦ „Чаира“.
България с намаление на дела на ВЕИ
18:35 | 28.01.2026 |
640
Сред държавите членки през 2024 г. най-висок дял на възобновяеми енергийни източници в отоплението и охлаждането отчита Швеция - 67,8 на сто, следвана от Финландия (62,6 на сто) и Латвия (61,8 на сто). Най-ниските стойности са регистрирани в Ирландия (7,9 на сто), както и в Нидерландия и Белгия - по 11,3 на сто.







