АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


Цените на основните зърнени стоки на световните борсови пазари тръгнаха надолу в последните дни на юни, отчитат експертите на Софийската стокова борса (ССБ).


Изострянето на конфликта между Израел и Иран прекъсна низходящия ценови тренд на зърнените пазари. В Чикаго пшеницата с доставка през юли се повишава с 14 долара до 235 долара за тон. Във Франция също има скок - с 9 евро до 206 евро за тон. В Украйна обаче се наблюдава спад с 2 долара до 228 долара за тон, а Русия остава на старата цена от 225 долара за тон.


Преди седмица цените на основните зърнени култури се опитаха да обърнат тренда след неколкомесечно поевтиняване, но в последните дни движението им е отново надолу на борсовите пазари, посочват от ССБ.


Индекссите на цените на зърно, захар, маслодайни култури, мляко и месо се увиличава непрекъснато.


Страните износителки на петрол от ОПЕК прогнозират, че цената на петрола ще скочи, като в същото време се очаква организацията да намали производството си в следващите години, съобщава “Marketwatch”.


Особено шокираща е цената на черешите, която навсякъде се запазва висока - от порядъка на около 14-16 лева за килограм. Това се обяснява с лошата реколта в резултат на резкия спад на температурите през април, на проблеми с опрашването и високите количества валежи.


Това паказват данните от седмичната справка за средните цени през периода 25 май - 1юни 2011 година, съобщава МЗХ.


Продължава спадът в цените на зеленчуците на борсите в страната, както и на други основни хранителни продукти, показват данните в седмичния бюлетин на Държавната комисия по стоковите борси и тържищата (ДКСБТ).


Това показа репортерска проверка в магазинната мрежа на Варна. В зависимост от производителя цената на типовия хляб е минимум 1,75 лева. „Добруджа“ може да се купи и за 1,55 лева, като хлябът е 650 грама. „България“ вече е над 2 лева. Пълнозърнестият е поне 2,40 лева, а цената на специалните хлябове надхвърля 3 лева.


Низходящ натиск върху цените оказа докладът на Министерството на земеделието на САЩ за бързите темпове на пролетната сеитба и доброто състояние на посевите отвъд океана, както и напоителните валежи в северните територии на Европа, отчитат експертите на Софийската стокова борса.