АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


С бюджет от около 305 милиона евро за периода 2021—2027 г. програма „Правосъдие“ подкрепя развитието на справедлива Европа, основана на независимостта, качеството и сътрудничеството на съдебната власт. През 2024 г. бяха предоставени около 41,2 милиона евро за финансиране на проекти и други дейности по трите специфични цели на програмата.


Годишната инфлация в еврозоната през юни е 2,0 на сто, показват предварителните данни на Евростат, това представлява увеличение на потребителските цени с 0,1 процентен пункт спрямо данните за май. Данните са в синхрон с очакванията на анализаторите.


Около 968 000 души са получили обезщетения за безработица през юни, което е със 101 000 повече от 2024. Експертите по трудовия пазар очакват броят на безработните да надхвърли символичната граница от 3 млн. през лятото.


Темпът на нарастване на потребителските цени в Германия се стабилизира през последните години, след като инфлацията достигна 8,8 на сто в края на 2022 г. след пълномащабното нахлуване на Русия в Украйна и е на си най-ниското от октомври 2024 г.


Тези мерки обаче бяха прекратени в началото на този месец, след като вносът в общността на по-евтино зърно, птиче месо и захар от Киев предизвика протести в много съседни на Украйна държави и по-специално в Полша.


Според ново проучване на Евробарометър голяма част от европейците смятат, че изменението на климата е сериозен проблем (85%). 8 от 10 от анкетираните (81%) подкрепят целта на ЕС за постигане на неутралност по отношение на климата до 2050 г.


Американските санкции, блокиращи строителството на АЕЦ "Пакш 2" в Унгария, което се извършва от руската "Росатом", са отменени, обяви унгарският външен министър Петер Сиярто в публикация в "Екс" (X).


Най-голямата част от енергията, използвана от домакинствата в ЕС през 2023 г., е отивала за отопление на жилищата - 62,5 на сто от крайното потребление на енергия в жилищния сектор. Енергията, използвана за отопление на вода, заема второ място в енергийния баланс на домакинствата – 15,1 на сто.


Търговията на ЕС със селскостопански и хранителни продукти остава силна през първото тримесечие на 2025 г., показва доклад на ЕК. Износът е нараснал с 3 на сто в сравнение с 2024 г. и е достигнал 59,7 милиарда евро, подкрепен от високите цени на какаото, докато износът на зърнени култури е намалял.


През миналата година в ЕС е имало 132 милиона свине, 72 милиона животни от рода на едрия рогат добитък, 57 милиона овце и 10 милиона кози. В сравнение с 2023 г. всички животински популации са намалели - на свинете с 0,5 на сто, на едрия рогат добитък с 2,8 на сто, на овцете с 1,7 на сто, а на козите с 1,6 на сто.