АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


"Докато на пазара не излязат значително повече обеми LNG, ситуацията ще бъде напрегната“, посочи главният изпълнителен директор на германски газов гигант Uniper - Майкъл Люис, солидарен е с него и главният изпълнителен директор на RWE AG Маркус Кребер.


Новите правила ще се основават на извлечените поуки, включително на неотдавнашния опит от кризата с COVID-19 и фалита на туристическата група „Томас Кук“ през 2019 г., които оказаха значително въздействие както върху пътуващите, така и върху пазара на пътнически услуги.


Данни на руското Министерство на финансите показват, че руските приходи от петрол и газ са намалели до 962 милиарда рубли (10,49 милиарда долара) през ноември спрямо 1,635 трилиона рубли (17,8 милиарда долара) през октомври. Това представлява месечен спад от над 41 на сто.


В 6 страни е регистриран по-висок дял на хората, които са живеели в собствени жилища - Румъния (95 на сто), Словакия (93 на сто), Хърватия (91 на сто), Унгария (90 на сто), Литва (88,6 на сто) и Полша (87,4 на сто). Всичките тези държави са от региона на Източна Европа, отбелязва Евростат.


"Компаниите в автомобилната индустрия оценяват текущото си бизнес състояние като по-добро в сравнение с предходния месец, но са по-песимистични за предстоящите месеци", казва Анита Уелфл, специалист в "Ифо".


Като причина за спиране на тенденцията за понижаване на инфлацията се посочва преди всичко намаленото въздействие на спада на цените на енергията за домакинствата върху общата инфлация в сравнение с миналите месеци, освен това се забелязва значително повишение на цените на пакетните екскурзии през ноември.


През 2022 г. ЕС е похарчил 352 милиарда евро за научноизследователска и развойна дейност, което е с 6,34 на сто повече, отколкото през предходната година (331 милиарда евро) и с 48,52 на сто повече, отколкото през 2012 г. (237 милиарда евро), отчита Евростат.


Според източник на журналиста президентската канцелария е изпратила искане до министерството за предоставяне на 400 кв. км територии в Тернополска, Хмелницка и Черновицка област в "постоянна и безвъзмездна концесионна собственост" на западни компании.


Естония и Финландия споделят много общи черти, включително география и природни ресурси. Те можеха да споделят и еднаква икономическа съдба. Но след Втората световна война, докато Финландия продължи със сравнително пазарно-ориентирана икономика, Естония остана част от Съветския съюз.


Сред основните компоненти на инфлацията в еврозоната най-много поскъпват хранителните стоки, алкохолът и тютюневите изделия (6,9 на сто при 7,4 на сто през октомври), следвани от услугите (4 на сто спрямо 4,6 на сто през октомври), неенергийните промишлени стоки (2,9 на сто спрямо 3,5 на сто през октомври), докато енергията поевтинява (-11,5 на сто спрямо -11,2 на сто през октомври).