АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


Според данните спадът на международните цени на зърнените култури и захарта е компенсиран от по-високите цени на млечните продукти, месото и растителните масла. Индексът, който проследява месечните промени в международните цени на набор от световно търгувани хранителни стоки, през юни 2025 г. е с 5,8 на сто по-висок в сравнение с нивото си година по-рано, но остава доста под пика от март 2022 г.


Според Статистическата служба на Кипър въз основа на резултатите от проучване на пътниците, проведено от Статистическата служба, приходите от туризъм са достигнали 304,2 милиона евро през април 2025 г., което е увеличение с 39,9% в сравнение със същия месец на предходната година (217,4 милиона евро), предаде КНА.


Годишната инфлация в еврозоната през юни е 2,0 на сто, показват предварителните данни на Евростат, това представлява увеличение на потребителските цени с 0,1 процентен пункт спрямо данните за май. Данните са в синхрон с очакванията на анализаторите.


Темпът на нарастване на потребителските цени в Германия се стабилизира през последните години, след като инфлацията достигна 8,8 на сто в края на 2022 г. след пълномащабното нахлуване на Русия в Украйна и е на си най-ниското от октомври 2024 г.


Общият индекс на цените на производител се понижава с 2.1% през май 2025 г. спрямо предходния месец. По-ниски цени се наблюдават при производството и разпределението на електрическа и топлоенергия и газ - с 4.9%, и в преработващата промишленост - с 1.2%, докато в добивната промишленост е отчетено повишение - с 2.6%.


Събитието е реализирано като част от международния проект New Inherit, в който ГРАДОСКОП и пет европейски организации изследват устойчиви стратегии за обновяване на индустриалното наследство и превръщането му в модерни публични пространства в Германия, Испания, Италия, Белгия, Кипър и България.


Търговията на ЕС със селскостопански и хранителни продукти остава силна през първото тримесечие на 2025 г., показва доклад на ЕК. Износът е нараснал с 3 на сто в сравнение с 2024 г. и е достигнал 59,7 милиарда евро, подкрепен от високите цени на какаото, докато износът на зърнени култури е намалял.


Шест от 10 анкетирани споделят, че "винаги" или "понякога" поръчват по-малко топки сладолед поради по-високите цени в сравнение с преди пет години. За 28 на сто обаче цената не оказва влияние върху количеството сладолед, което купуват. Повечето хора купуват сладолед с две (50 на сто) или три топки (23 на сто).


Индексът на потребителските цени се покачва до 2,2 на сто през юни след 2 на сто през май. Икономисти очакваха инфлацията да остане без промяна.


Вносът се е увеличил с 20 на сто, достигайки 48,1 милиарда евро, главно поради по-високите цени на какаото, кафето, плодовете и ядките.