АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


Цените на основните зърнени стоки на световните борсови пазари тръгнаха надолу в последните дни на юни, отчитат експертите на Софийската стокова борса (ССБ).


Според международната организация това увеличение е достатъчно, за да се премахне крайната бедност в света 22 пъти, ако се използва прагът на бедност на Световната банка от 8,30 долара на ден.


Констатираният ръст на цените в търговските обекти е в 25 града - Кюстендил, Ботевград, Ямбол, Бургас, Несебър, Сливен, Видин, Плевен, Монтана, Враца, Габрово, Велико Търново, Русе, Търговище, Разград, Силистра, Добрич, Варна, Шумен, Пловдив, Пазарджик, Стара Загора, Смолян, Кърджали и Велинград, каза Росен Карадимов.


Справка в НСИ сочи, че през същото тримесечие на 2024 г. увеличението на цените на жилищата е било с 16 на сто на годишна база.


Това каза Владимир Иванов, председател на Държавната комисия по стокови борси и тържища, коментира за БНТ има ли драстично покачване на цените на продуктите в потребителската кошница.


Краставиците в София например могат да се купуват между 2 и 7 лева на дребно, но това не означава, че трябва да плащаме скъпата цена и да купуваме от най-близкия ни магазин, съветват от ДКСБТ.


Най-високи нива на цените са отчетени в Дания (143% от средното за ЕС), Ирландия (138%) и Люксембург (133%). Най-ниско е равнището на цените в България (60% от средното за ЕС), Румъния (64%) и Полша (72%), според експресните оценки за 2024 година.


Това показва класацията на Си Ен Ен за 24-те най-добри салати в света, наред с италианската панцанела, гръцката хориатики, испанската пипирана, ливанското табуле и по-екзотичните гадо-гадо от Индонезия и японската суномоно. Твърди се, че ястието, известно като салата, датира от древноримския обичай за потапяне на маруля Ромен- (известна още като римска маруля -бел.ред.) в сол – herbe salata - означава "солени листа", пише Си...


Целта е да се установят причините за наблюдавания ръст в цените на основните храни, да се предложат мерки за тяхното преодоляване и да се идентифицират евентуални нарушения на конкурентните правила.


45% от работодателите по света инвестират в програми за кариерен преход за служителите, които освобождават. Целта на програмите за аутплейсмънт е да подпомогнат оставащите без работа служители в избора им на нов кариерен път и в справянето им с предизвикателствата в търсенето на нова позиция.