АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


Справка в националната статистика показва, че през 2023 г. средната цена на сделките с ниви в България е била 1607 лева за декар или с 12,5 на сто повече в сравнение с 2022 година.


Най-голямата част от енергията, използвана от домакинствата в ЕС през 2023 г., е отивала за отопление на жилищата - 62,5 на сто от крайното потребление на енергия в жилищния сектор. Енергията, използвана за отопление на вода, заема второ място в енергийния баланс на домакинствата – 15,1 на сто.


Средната цена на жилищата в Шумен за първото тримесечие на 2025 г. достига 1 271 €/кв.м, което представлява ръст от 11.3% спрямо същия период на предходната година. С тези стойности, Шумен заема 5-то място в страната по цена на жилищата, веднага след София, Пловдив, Варна и Бургас.


Производството на евробанкноти се координира централно от ЕЦБ, която определя строги стандарти за качество, сигурност и технологична съвместимост.


Краставиците в София например могат да се купуват между 2 и 7 лева на дребно, но това не означава, че трябва да плащаме скъпата цена и да купуваме от най-близкия ни магазин, съветват от ДКСБТ.


През 2024 г. 96 на сто от водите за къпане в ЕС отговарят на минималните стандарти за качество, като 85% са определени с "отлично" качество и само 1,5% като "лоши". Това съобщи Европейската агенция по околната среда (ЕАОС). Нивата за качеството на водите за къпане остават без промяна спрямо предходната 2023 година, отчита ЕАОС.


Изострянето на конфликта между Израел и Иран прекъсна низходящия ценови тренд на зърнените пазари. В Чикаго пшеницата с доставка през юли се повишава с 14 долара до 235 долара за тон. Във Франция също има скок - с 9 евро до 206 евро за тон. В Украйна обаче се наблюдава спад с 2 долара до 228 долара за тон, а Русия остава на старата цена от 225 долара за тон.


На второ място гражданите са разделени - докато в северната област Фландрия и в Брюксел 25 на сто са притеснени за сигурността и престъпността, в южната област Валония един от четирима е обезпокоен от повишаването на данъците.


Най-големия пазар в Румъния - „Обор“ в Букурещ, килограм ягоди местно производство се продават за 16,90 леи (6,76 лв). Другите предпочитани сезонни плодове с марка Румъния - черешите, продължават да поддържат висока цена и стигат до 40 леи (16 лв) за килограм.


Ягодите, един от основните сезонни продукти, могат да бъдат намерени на цена между 130 и 250 денара (приблизително от 4 до 8 лв.) за килограм, в зависимост от пазара, на който се продават. Черешите продължават да държат висока цена, въпреки че има и местно производство.