АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


Справка в националната статистика показва, че през 2023 г. средната цена на сделките с ниви в България е била 1607 лева за декар или с 12,5 на сто повече в сравнение с 2022 година.


Предстои откриването на нов пътен участък от автомагистрала "Хемус" с дължина 17 км, както и скоростната връзка на България със Сърбия през АМ "Европа" през септември. Това съобщи министърът на регионалното развитие и благоустройството Иван Иванов.


Отсечката е важна транспортна връзка в област Видин и към бъдещия ГКПП със Сърбия. Стойността на договора е 14 737 500 лв. без ДДС. Прогнозният срок за актуализиране на проекта е 60 календарни дни, а за реализиране на строително-монтажните работи след това е 12 месеца.


Средната цена на жилищата в Шумен за първото тримесечие на 2025 г. достига 1 271 €/кв.м, което представлява ръст от 11.3% спрямо същия период на предходната година. С тези стойности, Шумен заема 5-то място в страната по цена на жилищата, веднага след София, Пловдив, Варна и Бургас.


Краставиците в София например могат да се купуват между 2 и 7 лева на дребно, но това не означава, че трябва да плащаме скъпата цена и да купуваме от най-близкия ни магазин, съветват от ДКСБТ.


Изострянето на конфликта между Израел и Иран прекъсна низходящия ценови тренд на зърнените пазари. В Чикаго пшеницата с доставка през юли се повишава с 14 долара до 235 долара за тон. Във Франция също има скок - с 9 евро до 206 евро за тон. В Украйна обаче се наблюдава спад с 2 долара до 228 долара за тон, а Русия остава на старата цена от 225 долара за тон.


Сърбия е един от последните останали купувачи на руски газ в Европа. Миналата година е получила около 3 милиарда кубически метра синьо гориво. Белград се стреми към членство в ЕС, който тази седмица предложи правно обвързваща забрана за внос на руски газ и втечнен природен газ (LNG) до края на 2027 г.


През март Сърбия подаде искане до ЕК да получи авансово част от одобрените средства по Плана за растеж на страните от Западните Балкани на обща стойност 111,8 млн. евро, но траншът все още не е пристигнал, пишат сръбските медии.


Безвъзмездната помощ може да достигне до 1 млн. евро на проект, като финансирането е 100%, включително 85% от ЕС и 15% национално съфинансиране за българските партньори или собствено съфинансиране за сръбските партньори.


Най-големия пазар в Румъния - „Обор“ в Букурещ, килограм ягоди местно производство се продават за 16,90 леи (6,76 лв). Другите предпочитани сезонни плодове с марка Румъния - черешите, продължават да поддържат висока цена и стигат до 40 леи (16 лв) за килограм.