АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


Очаква се средните добиви от пшеницата тази година да са около и малко над 500 кг от декар, а от ечемика – между 450 и 700 кг в различните части на региона, коментира за Стоян Александров – член на Управителния съвет на Националната асоциация на зърнопроизводителите и председател на регионалния браншови съюз в област Ямбол.


Справка в националната статистика показва, че през 2023 г. средната цена на сделките с ниви в България е била 1607 лева за декар или с 12,5 на сто повече в сравнение с 2022 година.


Тя ще стигне ниво от 2,9 милиарда тона, което е с 0,5 на сто повече от миналия месец и с 2,3 на сто над нивото от 2024 г. Възходящата корекция е обусловена от подобрените перспективи за пшеницата, царевицата и ориза. Прогнозите за горещо и сухо време в части от ключови региони производители обаче могат да повлияят на потенциала за добив, особено на царевицата.


Средната цена на жилищата в Шумен за първото тримесечие на 2025 г. достига 1 271 €/кв.м, което представлява ръст от 11.3% спрямо същия период на предходната година. С тези стойности, Шумен заема 5-то място в страната по цена на жилищата, веднага след София, Пловдив, Варна и Бургас.


Краставиците в София например могат да се купуват между 2 и 7 лева на дребно, но това не означава, че трябва да плащаме скъпата цена и да купуваме от най-близкия ни магазин, съветват от ДКСБТ.


Изострянето на конфликта между Израел и Иран прекъсна низходящия ценови тренд на зърнените пазари. В Чикаго пшеницата с доставка през юли се повишава с 14 долара до 235 долара за тон. Във Франция също има скок - с 9 евро до 206 евро за тон. В Украйна обаче се наблюдава спад с 2 долара до 228 долара за тон, а Русия остава на старата цена от 225 долара за тон.


Това са основно площи с пшеница, ечемик, ръж, рапица, каза председателят на Видински съюз на зърнопроизводителите Жечко Андрейнски. От тях около 450 000 декара е пшеницата, която е основна култура за региона, уточни той.


Най-големия пазар в Румъния - „Обор“ в Букурещ, килограм ягоди местно производство се продават за 16,90 леи (6,76 лв). Другите предпочитани сезонни плодове с марка Румъния - черешите, продължават да поддържат висока цена и стигат до 40 леи (16 лв) за килограм.


Ягодите, един от основните сезонни продукти, могат да бъдат намерени на цена между 130 и 250 денара (приблизително от 4 до 8 лв.) за килограм, в зависимост от пазара, на който се продават. Черешите продължават да държат висока цена, въпреки че има и местно производство.


В разградското село Лозница се проведе "Ден на пшеницата", чиято цел е да се покаже на земеделските производители какви са тенденциите в селекцията на зърнено-житните култури в частта пшеница, ечемик, тратикале, както и кои сортове какви качества притежават.