АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


Фотоелектрическата централа (ФЕЦ) "Селановци" е с инсталирана мощност от 59,8 MWp и система за съхранение на електроенергия с капацитет 107,3 MWh.


Предвидено е да бъде направена нова топлоизолация на външните стени, на покрива и на пода на 12-етажната сграда. Очаква се да бъдат подменени дограмата и осветителните тела, както и да бъдат обновени отоплителната и охладителната система. Ще бъде изградена и фотоволтаична електроцентрала за собствени нужди.


"ОМВ Петром" обяви участие в изграждането на фотоволтаична централа с мощност от 400 мегавата, разположена край Бяла Слатина.


MET Group пусна в експлоатация батерийна централа за съхранение на електроенергия с обща номинална мощност от 40 MW и капацитет за съхранение от 80 MWh (двучасов цикъл). Тя е най-голямата действаща самостоятелна система за съхранение на енергия с батерии (BESS) в Унгария. Това е и последният пример от поредицата инвестиции на MET в проекти за BESS в цяла Европа.


Ритейлърът монтира десета фотоволтаична инсталация в новооткрития си филиал в кв. “Изгрев“. В своята климатична стратегия компанията цели „пълнa въглepoднa нeyтpaлнocт" или постигане на „нyлeви" eмиcии по цялата верига на доставки дo 2050 г.


Капацитетът на Финландия за възобновяема енергия и топлинна енергия се увеличи бързо през последните няколко години, което доведе до срив в използването на въглища.


Засегната е работата на един от двата реактора на атомната централа, като през цялото време нейната сигурност не е била нарушена. Заради автоматичното спиране е била "изпусната водна пара, която не е радиоактивна". АЕЦ "Бецнау" произвежда около 6 тераватчаса електроенергия, което приблизително отговаря на потреблението на 1,3 милиона четиричленни домакинства.


Българската Централна енергоремонтна база (ЦЕРБ) ремонтира ТЕЦ „Плевля“ – единствената въглищна топлоелектрическа централа в Черна гора. С мощност от 225 MW, тя осигурява около една трета от електроенергията в страната и играе важна роля в енергийния баланс на страната.


Плаващата атомна централа (ПАЕЦ) „Академик Ломоносов“, управлявана от „Росенергоатом“ произведе първия милиард киловатчаса за изолираната мрежа на енергийния център Чаун-Билибино в Чукотка. Делът на ПАЕЦ в електропроизводството на района надхвърля 60 %.


Тя е изградена от 3 356 фотоволтаични модула с капацитет от 1862 kWp/час. Очаква се нейната работа да намали разходите на СПТО за електроенергия с около 5 хил. лв. на ден или 1,8 млн. лв. на година. Произведената енергия ще се използва изцяло за собствени нужди и ще допринесе за постигане на нулев въглероден отпечатък.