АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


Институционалните инвеститори от началото на 2022 г. досега (за близо година и половина), са продали китайски облигации с нетна стойност от 148 милиарда долара. Същевременно, за периода цените на акциите на китайските компании като цяло падат.


Миналата година "Дойче банк" постигна най-добрите си годишни резултати от 2007 г. насам. Печалбата скочи повече от двойно до 5,7 млрд. евро. След приспадане на лихвените плащания към държателите на субординирани облигации, за акционерите остава печалба от малко над 5 млрд. евро спрямо 1,9 млрд. евро миналата година.


Преговарящи от страните членки на ЕС и Европейския парламент (ЕП) са се споразумели за нов етикет за зелени облигации, за да се справят с така наречения "грийнуошинг" на финансовите пазари.


Парите ще се използват за плащане по дълг на държавата в размер на 3 млрд. лева, които трябва да се платят на 26 март тази година. Сетълментът на книжата ще е на 27 януари.


Сумата е за уреждане на дело, свързано с транзакции отпреди 2008 г. по нейния бизнес с ипотечни облигации - ценни книжа, обезпечени с ипотеки върху жилищни имоти (RMBS).


Общият размер на подадените поръчки достигна 156 млн. лв., което съответства на коефициент на покритие от 0,78. Отчетеният спред спрямо аналогичните германски федерални облигации е в размер на 221 базисни точки.


Доходността на 10-годишните германски облигации намаля с 9 базисни пункта до 2,16 процента, след като по-рано през сесията достигна до нов, почти 11-годишен връх от 3,35 процента.


Глобалният пазар на руски държавни и корпоративни облигации беше замразен през юни, след като на инвеститорите в САЩ беше забранено да ги продават на вторичния пазар. Мярката е част от западните санкции срещу Русия, наложени след нейната инвазия в Украйна.


От 15 август Московската борса предоставя на клиенти нерезиденти "от държави, които не са враждебни", както и на нерезиденти, чиито крайни бенефициенти са руски юридически или физически лица, да извършват трансакции на пазара на облигации. Това посочи борсата на своя уебсайт.


Украйна е изправена пред рекордни плащания по външния си дълг през септември - почти 57 млрд. гривни (1,93 млрд. долара), а приходите в държавния бюджет се равняват едва на една трета от финансовите нужди на страната.