АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


Цифровият продуктов паспорт може да се превърне в тежест за малките предприятия. Eвропейската конфедерация на мебелната индустрия предпреждава, че има опасност от непосилни за бизнеса административни процедури и допълнителни разходи.


В анкетата, проведена сред 6000 потребители в Германия, Франция, Италия, Полша и Великобритания, германците изразяват най-ниска степен на увереност относно финансовите си перспективи през следващите 12 месеца, което отразява засилващия се натиск, породен от нарастващите разходи за живот.


Според данни на Браншовата камара на дървообработащата и мебелна промишленост (БКДМП) фирмите от бранша се ориентират към подобен тип проекти, за да покрият собствените си нужди от електроенергия, но и да отговорят на изискванията за преминаване към кръгова икономика и намаляване на въглеродния отпечатък.


Открита бе нова хибридна централа за производство и съхранение на зелена енергия в община Оряхово, област Враца. Проектът се финансира от ОББ и германската "Фаренголд банк" (Varengold bank), съобщиха от дружеството за медиите.


Тези мерки обаче бяха прекратени в началото на този месец, след като вносът в общността на по-евтино зърно, птиче месо и захар от Киев предизвика протести в много съседни на Украйна държави и по-специално в Полша.


Българското участие се открои с модерна визия, натурални съставки и продукти, които отговарят изцяло на новите потребителски предпочитания – без добавена захар, без глутен, без изкуствени съставки, но богати на витамини, минерали и вдъхновени от природата.


Сред страните с най-големи икономики в ЕС през юни 2025 г. Индексът за икономическото доверие се влошава значително във Франция (-3,4 пункта), следвана от Испания (-1,4) и Германия (-0,8), докато се подобрява в Полша (+1) и остава като цяло стабилен в Италия и Нидерландия (+0,2 за всяка).


Новото споразумение придвижа засилване на сътрудничеството в множество сектори и подкрепа за нарастването на обема на търговията между двете страни. Водещите турски фирми в Русия посочиха строителния бранш като основен приоритет.


Икономистите посочват комбинация от фактори, които стоят зад тази отрицателна тенденция: високите цени на жилищата и нестабилните форми на заетост намаляват чувството за материална сигурност сред младите хора, пандемията и войната в Украйна увеличават несигурността, както и затягането на законите за абортите през 2021 година.


Най-високи нива на цените са отчетени в Дания (143% от средното за ЕС), Ирландия (138%) и Люксембург (133%). Най-ниско е равнището на цените в България (60% от средното за ЕС), Румъния (64%) и Полша (72%), според експресните оценки за 2024 година.