АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


63,6% от българите определят работата на външните финансови одитори като важна за обществото, а 55.4% смятат, че дейността им може реално да бъде полезна в борбата с корупцията. Данните са от проучване по поръчка на ИДЕС.


Очаква се европейското финансиране от 90 млн. евро за изграждането на нова фабрика за изкуствен интелект в Sofia Tech Park допълнително да ускори развитието на сектора у нас, позиционирайки страната ни като регионален AI хъб. Проектът трябва да отвори врати до края на десетилетието и да обслужва както държавни институции, така и частния сектор.


През 2023 г. лицата във възрастовата група между 50 и 74 години, получаващи пенсия и продължаващи участието си в трудовия живот е малко над 150 хил. души, от които почти 95 хил. продължават да работят по финансови причини, а малко над 47 хил. от тях посочват, че остават на пазара на труда заради желанието си за работа и социално ангажиране.


От ИПИ посочват, че модел, в който местните данъчни приходи зависят почти изцяло от имотния пазар - през данък върху недвижимите имоти и върху възмездното придобиване на имущество, не може да гарантира адекватни собствени приходи на местната власт.


Общата стойност на допустимите разходи за проекта по Програма „Транспортна свързаност“ 2021-2027 г. е 1 990 566 369,31 лева, като безвъзмездна финансова помощ /БФП/ се отпуска за сумата до 1 025 327 828,19 лева.


Ново, трето поред национално проучване на Siemens България и Германо-Българската индустриално-търговска камара хвърля светлина върху перспективите и трудностите пред цифровата трансформация. Финансови ограничения и човешкият фактор остават основни пречки за напредъка.


Това бележи важен етап в усилията на новото правителство да отвори икономиката след 14 години война и санкции, които изолираха Сирия от световната финансова система.


Финалното решение за присъединяване на България към еврозоната ще бъде взето на 08 юли от Съвета на ЕС по икономически и финансови въпроси (ЕКОФИН). В това решение ще се фиксира датата за въвеждане на еврото (01 януари 2026 г.) и официалния валутния курс (1,95583 лв. за 1 евро).


Проучването изчислява, че въвеждането на дигиталната европейска валута ще струва на финансовите институции между 18 милиарда евро (20,5 милиарда долара) и 30 милиарда евро.


Сътрудничеството обхваща всички сектори от икономиката, като във фокуса на съвместния мониторинг са секторите с висока социална значимост - храни, горива, фармация, телекомуникации, електронна търговия и финансови услуги.