АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


Визитата на японската правителствена делегация в България идва в ключов момент, когато японското правителство отпуска средства за проекти в сферата на енергетиката за страните от Източна Европа. Съществен акцент в разговора бе поставен върху бъдещите инициативи на българската енергетика – нови ПАВЕЦ, проекти за съхранение на енергия, нови блокове в АЕЦ „Козлодуй“ и други.


Новото германско правителство няма да прибегне към "възраждане на ядрената енергия", заяви вицеканцлерът и министър на финансите Ларс Клингбайл, цитиран от ДПА. В кулоарите на срещата на министрите на финансите на страните от еврозоната той каза, че коалицията няма да промени позицията си относно излизането на Германия от ядрената енергетика.


ОПЕК остави в месечния си доклад прогнозите си за растеж на световното търсене на петрол непроменени през 2025 и 2026 г. след намаленията през април, твърдейки, че икономическите перспективи са стабилни въпреки опасенията относно търговията.


През 2040 г. над 90 на сто от тока в ЕС ще се произвежда от незамърсяващи и предимно възобновяеми енергийни източници, показва оценката на ЕК. Необходими са повече усилия за развитие на хранилища за отработено ядрено гориво, се допълва в текста.


До края на 2026 година трябва да бъде подписан договорът за строителството на 7-и и 8-и блок на АЕЦ "Козлодуй", каза министърът на енергетиката Жечо Станков при откриването на Международната ядрена конференция "Българската атомна енергетика - национална, регионална и световна енергийна сигурност".


Проучването, изготвено от екип на Зеления център, БФБ, както и консултантите проф. д. ик. н. Виржиния Желязкова, проф. д-р Даниела Бобева, доц. д-р Марина Стефанова и др., обхваща 214 български дружества, включително банки, държавни предприятия, публични дружества и енергийни компании.


1,8 млн. души или около 30% от населението на България, попадат в групата на енергийно бедни домакинства, които нямат достъп до основни енергийни услуги за адекватно отопление, охлаждане, осветление и осигуряване на енергия за домакинските уреди.


Въпреки това изявлението на Огор представлява значителна промяна в енергийната политика на Дания, за която ключови са възобновяемите енергийни източници, свързани с производството на вятърна и слънчева енергия, посочва Ройтерс.


Речта й, озаглавена "Към по-добре балансирана и по-устойчива световна икономика", беше произнесена в навечерието на пролетните срещи на МВФ и Световната банка следващата седмица, които започват на 21 април, съобщи българското представителство на международната организация.


Енергийният министър посочи още, че прякото предимство за българските граждани е, че при наличие на откритие, до 30% от ползите ще останат в държавата под формата на концесионна такса. „Работим за дългосрочна, устойчива енергийна политика, в която страната ни има активна роля“, категоричен бе министър Станков.