АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


Докато производството на манго, банани и авокадо се увеличава, традиционната и значително по-голяма реколта от грозде в Италия е застрашена тази година от лошо време и болести, като се очаква производството на вино да спадне с 12 на сто.


Овошните градините в Германия дадоха 40 200 тона череши и вишни тази година, което е със 17 на сто по-малко от миналогодишната реколта и с 14,7 на сто под средната реколта от последното десетилетие, според Федералната статистическа служба "Дестатис".


Причината е в ниските цени на пшеницата на международните пазари и високата себестойност на продукцията у нас. Същото е положението и при търговията на слънчоглед и царевица от новата реколта. В същото време добивите са по-ниски в сравнение с предходни години заради сушата.


Това отразява както много добрата реколта в страната, така и логистичните й успехи, какъвто е консолидирането на северните маршрути за износ, които повишават конкурентоспособността на бразилското зърно, пише Ройтерс в анализ по темата.


България в последните няколко години, съответно и в бъдеще, изпитва и ще изпитва системен недостиг на маслодайни култури, собствено производство (средна реколта слънчоглед от 2 млн. тона слънчоглед годишно) заради непрекъснато увеличаващия се преработвателен капацитет в страната (към момента 3,5 млн. тона годишно за маслодобив и 1 млн. тона за производство на белен слънчоглед).


„Първият бюджет, който подготвих като кмет през 2010 г., беше за 1 200 000 000 лева. Сега оставям бюджет, който е два пъти по-голям. На първо място това се дължи на увеличените собствени приходи на общината и по-голямата събираемост, без увеличение на основни данъци и такси“, уточни Фандъкова.


Пшеницата не поскъпва на световните борси. В България има достатъчно зърно от новата и от миналогодишната реколта. Освен това цената на електричеството се нормализира и ги няма високите стойности от миналата година.


Без помощ от държавата следващата реколта отново е пред провал. За това алармираха представители на сектор "Овощарство" в сливенското село Гавраилово, където се състоя 21-то издание на празник "Златна праскова". Стопаните отчитат изключително тежка година, в която в края на март насажденията измръзнаха, а през миналата седмица пострадаха от градушка.


В момента цената на пшеницата е добра, но продават тези, които нямат място за съхранение. Очакванията са, че тенденцията за покачване на цената ще продължи.


България ще е готова да влезе в Еврозоната, когато достигне поне 45-46% номинален БВП на човек от населението и 60-62% на вътрешното ценово равнище, в сравнение със съответните средноевропейски показатели, заяви проф.Гарабед Минасян от ИИИ на БАН.