АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


Решението е в знак на солидарност с палестинците, засегнати от войната и глада в ивицата Газа, предаде Ройтерс. То е първото за голяма италианска верига за търговия на дребно с храни.


Кампанията „Значението на добрата храна“ цели да идентифицира проблема със затлъстяването на децата в училища възраст, като предложи алтернативи за преодоляването му – разнообразна храна и сезонни български плодове и зеленчуци.


Своя продукция на щандовете предлагаха официално регистрирани фермери и занаятчии от областите Ямбол, Сливен, Хасково, Стара Загора и Бургас. Посетителите избираха между разнообразие от пресни зеленчуци и плодове, мед и пчелни продукти, биологични брашна и олио, вино, млечни и месни продукти, ръчно изработени бижута, свещи, сувенири, продукти от българска роза, лавандула и билки.


Втората по големина икономика в света предлага безмитен и безквотен пазарен достъп на най-слабо развитите страни, включително много африкански страни, но новата инициатива ще изравни условията, като предложи подобен пазарен достъп и на страните със средни доходи.


Страните, произвели най-много бира, са Китай, САЩ и Бразилия, според нов доклад на германската компания за търговия с хмел "БартХаас" (BarthHaas). Въпреки че през 2023 г. Китай запазва първата си позиция като най-голям производител с дял от 19,1%, спрямо 2022 г. страната е произвела с 0,4% по-малко бира - 359,08 млн. хектолитра.


Най-големия пазар в Румъния - „Обор“ в Букурещ, килограм ягоди местно производство се продават за 16,90 леи (6,76 лв). Другите предпочитани сезонни плодове с марка Румъния - черешите, продължават да поддържат висока цена и стигат до 40 леи (16 лв) за килограм.


Особено шокираща е цената на черешите, която навсякъде се запазва висока - от порядъка на около 14-16 лева за килограм. Това се обяснява с лошата реколта в резултат на резкия спад на температурите през април, на проблеми с опрашването и високите количества валежи.


Отчетено е увеличение на оборота при всички големи групи: „Търговия на дребно с автомобилни горива и смазочни материали“ - с 2.5%, „Търговия на дребно с нехранителни стоки, без търговията с автомобилни горива и смазочни материали“ - с 0.5%, и „Търговия на дребно с хранителни стоки, напитки и тютюневи изделия“ - с 0.4%.


През април 2025 г. в сравнение със същия месец на 2024 г. повишение на оборота е регистрирано във всички големи групи: "Търговия на дребно с автомобилни горива и смазочни материали" - с 9,8 на сто.


Сътрудничеството обхваща всички сектори от икономиката, като във фокуса на съвместния мониторинг са секторите с висока социална значимост - храни, горива, фармация, телекомуникации, електронна търговия и финансови услуги.