АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


Важните и специфични функции на "Булгаргаз" са наложили и мотивирали Български енергиен холдинг (БЕХ), в качеството му на собственик на "Булгаргаз", да поеме дълга на "Топлофикация София" към обществения доставчик на природен газ.


Комисията за енергийно и водно регулиране прие доклада от извънредната проверка на „Топлофикация София“ ЕАД във връзка със сигнали на клиенти на дружеството за високи сметки за топлинна енергия за м. ноември 2020 г.


Поръчката за изграждане на инсинератор е на стойност 350 млн. лв. с ДДС. Новата система трябва да бъде изградена до 2023 г. и да се ползва като гориво от "Топлофикация София".


От началото на 2020 година "Топлофикация София" е изплатила 240,3 млн. лв. на „Булгаргаз“, като от тях 181,6 млн. лв. са директни банкови преводи, което е с 13,2 млн. лв. повече спрямо същия период на 2019 г. и 58,7 млн. - прихващания по силата на тристранни споразумения.


За дълговете на физическите лица се въвежда 10-годишна абсолютна погасителна давност. Така се дава възможност физическо лице, изпаднало в невъзможност да погасява задълженията си, да започне процедура по обявяване на фалит.


Министерството на енергетиката ще извърши извънредна проверка на "Топлофикация София" ЕАД и шест от компаниите, които извършват дейността дялово разпределение на топлинната енергия на територията на гр. София, в това число: "Техем Сървисис" ЕООД, "Бруната" ООД, "Нелбо" АД, "Термокомплект" ООД, "Топлоконтрол" ООД, "МХ Елвеко" ООД.


Към 17 август 2020 г. чрез прихващане на сметките за м. юни са върнати над 10 млн. лв., а със сметките за м. юли и годишните изравнителни сметки - още 13,8 млн. лв. Остават за възстановяване още 12 798 316 млн. лв., с които ще бъдат прихванати бъдещи сметки на потребителите, съобщават от "Топлофикация София".


Законопроектът за допълнение на Закона за задълженията и договорите, приет на първо четене, крие множество подводни камъни. На този етап не се вземат предвид мненията на експертите – икономисти, финансисти, банкови институции, не се отчетат позициите на МФ, МП, КРИБ и други.


Около 64% от общите разходи на дружеството включват разходи за горива за производство (46,54 %), разходи за квоти за емисии (10,63 %) и разходи за неустойки по плащанията за природен газ (6,52%).


Сумарната им номинална топлинна мощност е до 19,5 МВ, а електрическата - 21,7 МВ. "Топлофикация" възнамерява да експлоатира генераторите до 8000 часа годишно и приоритетно в периода от май до октомври.