АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


През ноември 2020 г. Парламентът, Съветът и Комисията се споразумяха относно плановете за финансиране на космически технологии през 2021-2027 г. и за създаването на Европейска агенция за космическата програма. Парламентът ще гласува по споразумението през март 2021 г.


Схемата има за цел оптимизиране на процеса по производство на качествени селскостопански продукти в сектор „Плодове и зеленчуци“. Заедно с това ще се намали използването на химически суровини и се минимизира вредното въздействие на земеделските операции върху околната среда.


Комисията предложи да се даде възможност за допълнителни инвестиции от 8 милиарда евро в следващото поколение суперкомпютри и квантови технологии.


Защо се нуждаем от план за действие на ЕС за медицинските приложения на радиологичните и ядрените технологии?


Заработиха нови съоръжения за преработка на отпадъци за общините Златица, Антон, Копривщица, Мирково, Пирдоп, Чавдар и Челопеч. Това са компостираща инсталация и инсталация за предварително третиране на битови отпадъци на територията на седемте общини.


Марката е предназначена да подобри общите резултати на предприятията и адаптирането им към изискванията на пазара, повишаване на конкурентоспособността им чрез изпълнението на инвестиции за съоръжения за преработка и/или инфраструктура на предприятията в лозаро-винарския сектор.


На потребителите в ЕС се предлагат зеленчуци от Италия, Мароко и Египет. В Carrefour се стигна до неритмични доставки на патладжани, тиквички, броколи и цветно зеле. Недостиг на зеленчуци се отчита и в магазините в Нидерландия.


Целевите кредити са за закупуване на семена, разсад и торове за зеленчуци (полско и оранжерийно производство) и торове при отглеждане на трайни насаждения: плодове (ябълки, круши, кайсии и зарзали, череши, вишни, праскови и нектарини, ягоди, малини, сливи, десертно грозде), винени лозя и маслодайна роза.


Производството на зеленчуци през 2020 година е намаляло със 17 процента в сравнение с 2019. Доматите са сред най-силно засегнатите култури, като се очертава до 30 процента спад на годишна база.


При сценарий с ръст на субсидиите на площ с пет процента, което се очаква от многогодишната финансова рамка, общите площи със зеленчуци в периода 2021-2027 година могат да нараснат с четири процента до 44 хиляди хектара.