АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


Предвидено е да бъде направена нова топлоизолация на външните стени, на покрива и на пода на 12-етажната сграда. Очаква се да бъдат подменени дограмата и осветителните тела, както и да бъдат обновени отоплителната и охладителната система. Ще бъде изградена и фотоволтаична електроцентрала за собствени нужди.


С решение на правителството се закрива Организацията за плащания и контрол на общностните субсидии. Дейностите ще преминат към Независимия орган за публичните приходи.


Собствениците на жилища могат да получат кредити от специалния правителствен фонд, за да санират жилищата си или да инсталират в тях термопомпи. През 2024 г. близо 21 000 собственици на жилища са получили заеми от Националния фонд за отопление.


В кампания 2024 по схеми, мерки и интервенции по линия на директните плащания, са приети 63 431 заявления. Изплатените субсидии по тях са в размер на 2 млрд. и 57 млн. лв.


Към края на март 2025 г. нарастват с 2 204,2 млн. лв. (13,3 %). Нарастване на разходите има в частта основно на социалните плащания, вкл. разходите за пенсии, както и при разходите за персонал, субсидии, капиталовите разходи и други.


Субсидии получиха 11 921 земеделски стопани, заявили площи с плодове, зеленчуци и оранжерийно зеленчукопроизводство, допустими за подпомагане по осемте интервенции, включени в Стратегическия план за развитие на земеделието и селските райони за периода 2023 - 2027 г. Средствата са изплатени в максимален размер след извършването на всички административни проверки и проверки на място, съобщават от Фонда.


От своя страна кметът на Бургас Димитър Николов отбеляза, че комплексът „Меден рудник“, от където стартира кампанията за саниране в Бургас, е най-големият жилищен комплекс в града, където живеят вече приблизително 100 000 души.


Това каза на конференция „Финансиране за енергийна ефективност, дигитализация и умения“ заместник-министърът на регионалното развитие и благоустройството Дора Янкова. Предстои изработване на правила за кандидатстване, а основен приоритет остава активното включване на общините и собствениците в процеса на обновяване.


Отделянето на 2,5 милиарда лева за саниране е добра новина. Това е шанс България да ускори обновяването на сградния фонд и да намали енергийната бедност. Но дали тези средства ще доведат до реална промяна или просто ще бъдат усвоени без дългосрочен ефект, зависи от начина, по който програмата ще бъде структурирана.


Опитът от програмата за саниране, стартирала през 2015 г., показва, че 100% грантовото финансиране не води до устойчиви резултати. Досега, въпреки инвестираните 2,1 милиарда лева, само 4% от многофамилните сгради са обновени.