АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


Миналата година Румъния пусна в експлоатация близо 200 км магистрали и скоростни пътища, включително над 100 км от магистрала "Молдова" (А7). Мрежата от скоростни пътища на Румъния се състои вече от над 1280 км според данни, цитирани от румънската секция на Радио Свободна Европа.


В дискусията на тема: “Натуралност на парфюмите” България се представи с важна научна презентация, изнесена от проф. Иван Бъчваров от Софийския университет „Св. Климент Охридски“, България. В своя доклад той представи резултати от изследване, което научно доказва абсолютната безвредност на етеричното масло от роза Дамасцена– уникален природен продукт, символ на българската Розова долина и на България.


По оперативна информация за реколта 2025 г., засятите площи с малини са 2250 дка, а добивът към момента възлиза на 343 тона. Страната е нетен износител на малини, като през 2024 г. износът на свежи и замразени малини възлиза на 2300 тона.


Най-много са в Румъния – близо 4 млн., следват Унгария, Португалия и Гърция, България е на четвърто място с 945 717 работещи. Това е третото поредно годишно увеличение на бедността по отношение на възможностите за почивка и означава, че 15% от всички работещи хора в Европа пропускат време, което да изкарат със семействата си.


През май 2025 г. индексът на продукцията в сектор „Строителство“ се понижава с 0.5% спрямо предходния месец. Данните на НСИ са предварителни и сезонно изгладени. Календарно изгладените данни показват увеличение с 5.1% на строителната продукция в сравнение със същия месец на 2024 година.


В Националния план за възстановяване и устойчивост има стотици проекти, засягащи всички сектори на обществения и икономически живот – от проекти за подкрепа за бизнеса, до мерки за енергийна ефективност в жилищни сгради, през железопътен транспорт, целенасочена подкрепа за наука, а най-вече мерки, свързани с декарбонизацията и зеления преход, посочи още Дончев.


Според данни на Браншовата камара на дървообработащата и мебелна промишленост (БКДМП) фирмите от бранша се ориентират към подобен тип проекти, за да покрият собствените си нужди от електроенергия, но и да отговорят на изискванията за преминаване към кръгова икономика и намаляване на въглеродния отпечатък.


Scope Ratings повиши дългосрочния кредитен рейтинг на България на ’A-’ от ’BBB+’ в местна и чуждестранна валута, съобщават от Министерството на финансите. С тази оценка България за първи път получава рейтинг, който е от високия инвестиционен клас. Перспективата пред рейтинга е стабилна, се отбелязва в съобщението.


През периода 2025–2027 г. очакваме растежът на реалния БВП в България да остане близо до този от 2024 г., като прогнозираме той да възлезе на 2.9% през 2025 г., след което да се забави слабо до 2.7% през 2026 г. и 2027 г.


Износът на стоки от България за ЕС намалява с 4,2% през периода януари - април. През май общият износ на стоки възлиза на 6,5175 млрд. лв. и намалява с 4,6 процента спрямо същия месец на предходната година.