АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


Scope Ratings повиши дългосрочния кредитен рейтинг на България на ’A-’ от ’BBB+’ в местна и чуждестранна валута, съобщават от Министерството на финансите. С тази оценка България за първи път получава рейтинг, който е от високия инвестиционен клас. Перспективата пред рейтинга е стабилна, се отбелязва в съобщението.


Той позволява въвеждане на сума в лева, която автоматично се превалутира в евро по официалния курс. Потребителите имат възможност и за обратната опция – при въвеждане на сума в евро, стойността се преизчислява в левове.


Агенциите повишиха дългосрочния кредитен рейтинг на България в чуждестранна валута на ‘BBB+’ със стабилна перспектива, което е най-високата степен от инвестиционните рейтинги от средния клас.


Обичайният клиент със спестявания: мъж на 55-65 г., от голям град, с два депозита по 30 хил. лв.Това сочи анализ на данните към юни 2025 г. на екипа, отговарящ за спестяванията на клиентите на tbi bank.


ЕЦБ от години работи по дигитален вариант на единната валута, който на практика представлява дигитален портфейл, но за да бъде осъществен проектът, е необходимо одобрение от Европейския парламент – стъпка, която засега се бави поради съпротивата на някои евродепутати.


На 4 юни 2025 г. Европейската централна банка публикува конвергентен доклад за готовността на България да приеме еврото. Оценката е положителна и е отбелязана готовността на България да влезе в еврозоната. С това, става и ясна датата на въвеждане на еврото – 01 януари 2026 г.


Това е първата стъпка от процес, при който Съветът на ЕС ще приеме необходимите правни решения, за да може България да се присъедини към еврозоната и да започне да използва еврото като официална валута от следващата година.


Общо 82.95% от административните структури в България са адаптирали информационните си системи за работа с еврото. Това показват данните на уeб-базирана платформа за проследяване и отчитане на напредъка на държавните структури за въвеждането на единната европейска валута https://evro.egov.bg/.


Проучването изчислява, че въвеждането на дигиталната европейска валута ще струва на финансовите институции между 18 милиарда евро (20,5 милиарда долара) и 30 милиарда евро.


Сайтът 3minute.net отбелязва, че докато Румъния не отговаря на нито един от четирите критерия за преминаване към еврото, България прави голямата крачка и ако всичко върви по план, ще стане 21-вата държава в Европейския съюз, която приема единната валута.