АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


Законопроектът предвижда създаването на специална правна уредба на договорите за изкупуване на земеделски продукти и дефинира статута на първите изкупвачи. Въвежда се задължителна писмена форма на договорите за изкупуване на първични земеделски продукти и се определя минималното задължително съдържание на договорите за изкупуване.


Предвижда се 230 000 ха земеделски земи да се защитават от 21 нови ракетни площадки, изградени в област Плевен, 4 – в област Ловеч и 3 – в област Велико Търново. В цялата страна с ракетен способ към момента се защитават над 2 млн. ха в силно градобитните райони в областите Видин, Монтана, Враца, Плевен, Пазарджик, Пловдив, Стара Загора, Сливен и Хасково.


Най-високата цена, постигната при продажба на самостоятелен жилищен имот в Австрия през 2024 г., е за 34,68 милиона евро, показва класация, публикувана във в. "Курир". Локацията на жилището е в провинция Тирол.


От изповяданите сделки през миналата година от чужденците, закупили имоти, на второ място са български граждани. Купуват предимно имоти в ценова рамка до 150 хиляди евро за места за почивка. Нямат интерес към новопостроени сгради. Няколко от сделките са на цени над 400 хиляди евро.


Ставките, по които е оторизирано плащането, са определени със заповед на министъра на земеделието и храните (PД09-552 от 04.06.2025г.). Те се разпределят както следва: за обработваеми земи – 61,15 лв. на хектар; за трайни насаждения – 321,55 лв. на хектар; за постоянно затревени площи – 11,50 лв. на хектар.


Припомняме, че през 2023 г. усвоеният ресурс по помощта е в размер на 1 487 330 лв. от 277 земеделски стопани, а през 2024 г. от подпомагането са се възползвали 274 стопани, които са получили 1 312 657 лв.


Еко схемата е „Разнообразяване на отглежданите култури“ (Еко-РОК) за Кампания 2024. Средствата се разпределят между 21 317 земеделски стопани.


Водят се преговори за разширяване на вноса от България, която е четвъртият най-голям доставчик на пшеница за Египет, чрез директни сделки с агенцията за внос на земеделски продукция "Мостакбал Миср" или чрез бартерна система.


Финансовата подкрепа се разпределят между 14 019 земеделски стопани, които отглеждат фасул (за зърно), леща, нахут, грах за зърно (зимен и пролетен), фъстъци, соя, бакла, люцерна, еспарзета, фий, детелина, вигна, бурчак, лупина, звездан, както и смески от тях.


През първия месец на годината износът е достигнал 19 милиарда евро, което е с 4% повече, отколкото година по-рано. Вносът е нараснал още по-рязко - със 7% на месечна база и с 19% на годишна база до 16 милиарда евро, подхранван от по-високите цени на какаото и кафето. Търговският излишък се е свил до 3 млрд.евро, което отразява увеличените разходи за внос.