АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


През първата половина на 2025 г. Русия е увеличила износа на газ за Европа по газопровода „Турски поток“ със 7,3% в сравнение със същия период на предходната година – до 8,3 млрд.куб. м., показват изчисления на ТАСС, направени въз основа на данни от ENTSOG.


Градовете заедно ще търсят решения на основните предизвикателства на нашето време - от климатичната криза и социалното сближаване до достъпни жилища и ориентирано към бъдещето градско развитие.


Икономистите посочват комбинация от фактори, които стоят зад тази отрицателна тенденция: високите цени на жилищата и нестабилните форми на заетост намаляват чувството за материална сигурност сред младите хора, пандемията и войната в Украйна увеличават несигурността, както и затягането на законите за абортите през 2021 година.


Сърбия е един от последните останали купувачи на руски газ в Европа. Миналата година е получила около 3 милиарда кубически метра синьо гориво. Белград се стреми към членство в ЕС, който тази седмица предложи правно обвързваща забрана за внос на руски газ и втечнен природен газ (LNG) до края на 2027 г.


Предвижда се и въвеждането на тарифни ставки в размер на 6,5 на сто върху вноса на торове, внасяни от Русия и Беларус. Към тях ще бъдат прилагани и мита в размер на между 40 и 45 евро на тон върху тези продукти, като те ще бъдат в сила през периода 2025-2026 година. Предвидено е те да нараснат до 2028 г. до 430 евро на всеки тон от торовете, внасян в страните от ЕС.


Между 33% и 45% от анкетираните също така активно избягват продукти от САЩ, Русия и Китай. Хората на възраст над 55 години най-често са склонни да избягват китайски и руски продукти. По-младото население изглежда не намалява толкова много потреблението на продукти от тези страни.


"Спирането на доставките на газ ще доведе до нестабилност. Нашите нефтохимически заводи са проектирани да използват руски петрол и спирането му може да доведе до технологични проблеми", е казал още по време на срещата Фицо, който присъства на парада за Деня на победата във Втората световна война на Червения площад.


Съдебният иск е срещу консорциум от компании, сред които е и финландската енергийна група "Фортум" (Fortum). Руската държавна корпорация за ядрена енергия пледира за обезщетение в размер на близо $2,83 млрд.заради прекратяването на финландско-руски проект за изграждане на атомна електроцентрала във Финландия.


Твърде високи данъци, твърде тежка бюрокрация – всичко това води до рекорден брой фалити на фирми в Германия. Страната се намира в сериозна икономическа криза. А причините са предимно от вътрешен характер.


Поставено е началото на конструктивен диалог между бизнеса и институциите относно кадровата криза в туризма. Договорени са конкретни срещи между Министерството на туризма и Министерството на образованието и науката за развитие на кадрите в сектора.