АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


Развиващата се азиатска икономика ще се свие тази година по-малко от очакваното, тъй като започва да се възстановява от пандемията на коронавируса и благодарение на по-доброто икономическо представяне на Китай и по-слаб спад на индийския БВП. Това показват последните прогнози на Азиатската банка за развитие (ADB), цитирани от агенция Блумбърг.


Прогнозата на властите в страната е, че 3,5 млн. души може да загубят работата си заради коронавируса. Индонезия има и най-висок ръст на новозаразените в региона.


Очаква се БВП на региона на единната валута да нарасне през 2021 г. с 5,3% вместо с 5,7%, според предходното тримесечно проучване. За 2022 г. се прогнозира икономически растеж от 2,6% при предишна оценка за повишение с 2,4%.


Въпреки това еврозоната е изправена пред риск от двойна рецесия (W-образна рецесия), тъй като се въвеждат нови икономически рестрикции, целящи ограничаване на пандемията от коронавирус, заяви членът на Надзорния орган на ЕЦБ Керстин аф Йохник,


Тримесечното проучване, направено в началото на октомври - малко преди да бъдат приложени новите тежки рестриктивни противоепидемични мерки в почти всички европейски държави - показва, че икономиката на еврозоната ще се сви със 7,8% през тази година при предходна прогноза от юли за спад с 8,3%.


Огромният дефицит отразява усилията на правителството да подкрепи икономиката, засегната тежко от коронавирусната пандемия. Четирите законодателни акта, приети от Конгреса на САЩ през тази година за борба с предизвиканата от Covid-19 рецесия, бяха най-големият фискален отговор на икономическа криза от Голямата депресия през 30-те години на миналия век.


При условие, че разпространението на коронавируса не излезе извън контрол, световната икономика ще се върне към растеж през следващата година, като ОИСР очаква глобалния БВП да се увеличи през 2021 г. с 5% при юнска прогноза за повишение с 5,2 на сто.


Брутният вътрешен продукт е спаднал със 7% от първите три месеца на годината, което е първият тримесечен спад от 1991 г. насам, показват данните на статистическото бюро. Икономистите прогнозираха спад от 6%.


Спрямо първото тримесечие на годината икономиката на страната се е свила с 8,9%, сочи първата оценка националната статистическа служба.


Брутният вътрешен продукт на Италия се сви с 12,4% спрямо първите три месеца на 2020 г. и отбеляза спад със 17,3% на годишна база. Експресните оценки на испанската статистика INE сочат, че четвъртата по големина икономика в еврозоната се е свила през второто тримесечие с 18,5% спрямо първите три месеца на годината.