АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


По данни на одринската Търговско-икономическа палата около 4500 клиенти от България посещавали пазара в петъчните дни преди затварянето. При всяко идване българите купували стоки по за около 150 евро на човек, което прави 675 хиляди евро /около 6,5 милиона турски лири/ дневна печалба .


Използват се само 20% от съвместните възможности за бизнес между България и Сърбия. Това е казал по време на виртуална бизнес среща посланикът на Сърбия у нас Желко Йович, съобщи Българската търговско-промишлена палата (БТПП).


Експертите от ИПИ предлагат: По-ниски данъци, съкращаване на разходи и данъчни привилегии за избрани сектори, по-ефективен публичен сектор, по-бързи структурни реформи.


Анализът показва, че за периода 2017 г. - 2019 г. се наблюдава тенденция на увеличаване на приходите и разходите по държавния бюджет и вноската на страната в бюджета на ЕС. Бюджетното салдо и през трите години е отрицателно.


Общото равнище на нередностите е 2,7 на сто за 2019 г. спрямо 2,6 на сто година по-рано. През миналата година "високорисковите" разходи представляват повече от половината от проверените разходи (53%).


Агенцията подчертава, че продължаващите реформи допринасят за устойчивото подобряване на институционалния капацитет и вече са довели до осезателен напредък в области като фискалното управление и борбата с корупцията. Според Мудис рискът от отстъпление в тези области е нисък.


Заложени са и мерки за адресиране на констатираните правни несъответствия в Конвергентните доклади на ЕЦБ и ЕК от 2020 г.


Сред тях са намаляване на осигурителните вноски от 39,7% на 36,7%, отмяна на "вноската солидарност", въведена по време на финансовата криза, създаване на иновативна програма за субсидиране на 100 хиляди нови работни места, за които държавата ще покрива осигурителните вноски.


Три четвърти от заетите у нас сменят работното си място, заради ниския размер на възнагражденията, показва проучване на трудовия пазар, извършено от Българската търговско-промишлена палата и Института по философия и социология на БАН.


Как се навлиза по-лесно на румънския пазар – с познатата и утвърдена в България марка или с изцяло нова, която тепърва ще се налага? На този въпрос отговаря председателят на УС на Българо-румънска палата Петко Димитров на онлайн среща.