АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


Ръст на обявите през юни се наблюдава в секторите "Производство" (290 предложения повече, 4 процента ръст), "Строителство" (180 предложения повече, 7 процента ръст), "Административни и обслужващи дейности" (140 предложения повече, 3 процента ръст), "Логистика и транспорт" (120 предложения повече, 2 процента ръст), "Счетоводство, одит, финанси" (80 предложения повече, 4 процента ръст).


С осигурено финансиране на стойност 8 639 991 лв. ще бъдат реализирани обучения за придобиване на професионална квалификация и/или ключови компетентности за 4 688 безработни лица. Предвидено е минимум 35% от обучените да започнат работа след завършването им.


Споразуменията се отнасят до проекти за проектиране и строително-монтажни работи за основни ремонти на улици в Плевен и в малки населени места в общината – Гривица, Беглеж, Брестовец, Коиловци, Къртожабене, Ласкар, Буковлък, Мечка, Къшин, Ралево, Горталово, Радишево, Тодорово, Върбица, Ясен, Славяново, Тученица, Търнене, Николаево и Бохот.


Най-много разрешения са издадени по причина „работа“ - 8 653, следвани от разрешенията по семейни причини - 5 356. Спрямо предходната година броят на разрешения по причина „работа“ се е увеличил с 33.8%, докато разрешенията по семейни причини са намалели с 13.1%.


С бюджет от около 305 милиона евро за периода 2021—2027 г. програма „Правосъдие“ подкрепя развитието на справедлива Европа, основана на независимостта, качеството и сътрудничеството на съдебната власт. През 2024 г. бяха предоставени около 41,2 милиона евро за финансиране на проекти и други дейности по трите специфични цели на програмата.


През 2023 г. лицата във възрастовата група между 50 и 74 години, получаващи пенсия и продължаващи участието си в трудовия живот е малко над 150 хил. души, от които почти 95 хил. продължават да работят по финансови причини, а малко над 47 хил. от тях посочват, че остават на пазара на труда заради желанието си за работа и социално ангажиране.


Няма вариант вносът на работна ръка да бъде прекратен, цяла Европа работи по този начин и България не е изключение, коментира още експертът. По думите му, в сферата на туризма предприемачите биха разрешили по-лесно проблема си, ако преминат към целогодишна работа и предлагат атрактивни условия.


Сред пътните проекти, които са в списъка, са АМ Черно море и Рила. Третият проект е изграждането на тунел през Петрохан. „В жп сектора включваме три тунела през Стара планина и удвояване на линията Пловдив-Свиленград. Пристанищата по Дунав също ще бъдат в списъка за публично-частно партньорство.


Програмите са част от Втория швейцарски принос – "Подобряване качеството на въздуха" и "Осигуряване на подкрепа за управление на миграцията" на обща стойност 18,7 млн. швейцарски франка.


Визитата на японската правителствена делегация в България идва в ключов момент, когато японското правителство отпуска средства за проекти в сферата на енергетиката за страните от Източна Европа. Съществен акцент в разговора бе поставен върху бъдещите инициативи на българската енергетика – нови ПАВЕЦ, проекти за съхранение на енергия, нови блокове в АЕЦ „Козлодуй“ и други.