АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


Общият индекс на цените на производител се понижава с 2.1% през май 2025 г. спрямо предходния месец. По-ниски цени се наблюдават при производството и разпределението на електрическа и топлоенергия и газ - с 4.9%, и в преработващата промишленост - с 1.2%, докато в добивната промишленост е отчетено повишение - с 2.6%.


Производството на евробанкноти се координира централно от ЕЦБ, която определя строги стандарти за качество, сигурност и технологична съвместимост.


За сравнение в настоящия сезон производството на пшеница на Румъния се оценява на 10,2 милиона тона. Според анализаторите увеличението на продукцията е резултат от по-добър добив на хектар, както и на увеличение на засетите площи.


Чрез изграждането на нова и по-голяма производствена база в близост до настоящата, която впоследствие ще бъде освободена, компанията очаква новата база да заработи напълно до края на 2026 г.


Страните, произвели най-много бира, са Китай, САЩ и Бразилия, според нов доклад на германската компания за търговия с хмел "БартХаас" (BarthHaas). Въпреки че през 2023 г. Китай запазва първата си позиция като най-голям производител с дял от 19,1%, спрямо 2022 г. страната е произвела с 0,4% по-малко бира - 359,08 млн. хектолитра.


Производството на петрол в Иран достигна своя пик през 70-те години на миналия век с рекорден добив от 6 милиона барела на ден през 1974 г., според данни на ОПЕК. Това се равнява на над 10 на сто от световното производство по това време.


През март 2025 г. общият индекс на производството в областта на Бизнес услугите намалява с 2.5% спрямо предходния месец. Спрямо март 2024 г. е регистрирано нарастване с 2.7% на календарно изгладения индекс на производството в областта на Бизнес услугите.


През 2024 г. значително намаление се наблюдава в производството на местните кафяви и лигнитни въглища - с 28,5 на сто, които съставляват 96,4 на сто от общото производство на твърдите горива. За същия период доставките им намаляват с 21,7 на сто.


През последните 10 години добивът на златна руда се е увеличил с 2,2 пъти, а производството на рафинирано злато – двойно. Това позволи на Казахстан да влезе сред първите 20 страни по обем на златните резерви.


Австрийският енергиен концерн планира да реализира в Брук ан дер Лайта, град в провинция Долна Австрия, една от най-големите инсталации за електролиза на водород в Европа. Вятърната енергия ще се използва директно за производството на водород.