АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


В Националния план за възстановяване и устойчивост има стотици проекти, засягащи всички сектори на обществения и икономически живот – от проекти за подкрепа за бизнеса, до мерки за енергийна ефективност в жилищни сгради, през железопътен транспорт, целенасочена подкрепа за наука, а най-вече мерки, свързани с декарбонизацията и зеления преход, посочи още Дончев.


Проектът предвижда изграждането на модерна складова сграда с площ от около 7 530 кв. метра, проектирана по съвременни европейски стандарти. Общата стойност на инвестицията възлиза на близо 7 млн.лв., като обектът ще бъде оборудван със системи за енергийната ефективност, оптимизирана логистика и устойчиво управление на ресурсите.


Годишната класация на IMD, оценява страните по четири стълба: икономическа ефективност, правителствени политики, бизнес среда и инфраструктура. България получава добри оценки за макроикономическа стабилност, с ниска инфлация, балансиран текущ баланс и едно от найниските нива на безработица в ЕС.


Към края на септември 2024 г. са санирани 1970 сгради или 98% от сградите, за които има сключени договори, показва одит на изпълнението на Сметната палата на Националната програма за енергийна ефективност на многофамилните жилищни сгради в България. Въведените в експлоатация обновени сгради са 1958 с над 131 700 жилища.


Одобрените проектни предложения са на общините: Девин, Ружинци, Ценово, Брезник, Ябланица, Черноочене, Болярово, Борино, Рила, Елин Пелин, Неделино, Малко Търново, Челопеч, Чавдар и Антон.


Тази група купувачи се насочват предимно към имоти в новопостроени сгради, като обръщат внимание на енергийната ефективност на сградата и на осигуреното паркомясто.


Това каза на конференция „Финансиране за енергийна ефективност, дигитализация и умения“ заместник-министърът на регионалното развитие и благоустройството Дора Янкова. Предстои изработване на правила за кандидатстване, а основен приоритет остава активното включване на общините и собствениците в процеса на обновяване.


ББР и Електроенергийният системен оператор (ЕСО) започват съвместна програма с ключова роля за енергийната независимост на публични организации и предприятия. Двете институции обединяват усилия за повишаване на енергийната ефективност, намаляване на разходите за електрическа енергия на публичните субекти и повишаване на конкурентоспособността на бизнеса.


Икономистите на БАН: Мерките за енергийна ефективност да се съобразят с териториалните различия и уязвимост на домакинствата. Санирането на индивидуалните къщи е икономически по-целесъобразно от изпълнението на тези мерки за многофамилните сгради, стана ясно на кръгла маса в ИИИ.


„Енергийната ефективност започва у дома. Малките промени – като изключване на ненужни уреди или използване на интелигентни системи – водят до значителни икономии и намаляване на въглеродния отпечатък“, подчерта Калоян Косоров от „Енергео“, част от индустриалната група „Геотехмин“.